Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nuda proprietate si uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nuda proprietate si uzufruct viager

Buna ziua! Eu cu fostul sot avem nuda proprietate asupra unui imobil iar părinții mei au dreptul de uzufruct viager. Am închiriat una din camerele imobilului. Cine beneficiaza de banii rezultați in urma închirierii eu cu fostul sot ( nuda proprietate) sau părinții ( uzufruct viager)?
Buna ziua,
Uzulfruct viager.
Uzufruct ubseamna ca ai dreptul la fructe (producte) adica la ce produce acel bun deci si la banii de chirie.
Va mulțumesc!
Uzufructul este dreptul de a folosi bunul altei persoane si de a culege fructele acestuia,intocmai ca proprietarul,insa cu indatorirea de a-i conserva substanta[Art.703 NCC], ca atare,intrucat fructele se refera si la chirie ,aveti dreptul la chirie.
Rectificare-Daca parintii au uzufructul viager ei beneficiaza de chirie.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat