Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... vanzare cumparare utilaj second ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

vanzare cumparare utilaj second hand!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

am nevoie de o parere in urm. speta:
firma mea a vandut catre firma x un utilaj second-hand.
sa- incheiat contract - cu plata in 10 rate, riscul trecea la cupmarator la predarea bunului; dupa pv de punere in functiune si predare primire, vz nu mai avea nici o raspundere.

s-a incheiat si pv de punere in functiune si predare primirein acre am specificat ca am pus utilajul in fct, ca mergea la parametii normali, ca am facut instructajul de folosire si ca l-am predat.

la cca 2 sapt. vz imi aduce utilajul inapoi, nu-l primesc, si imi face adresa ca nu mi-am indeplinit oblig, ca nu l-am instruit, ca i-am dat produs nesigur cf lg. 245/2004, ca am incalcat legea respectiva, ca ma fac vinovat de inselaciune, ca considera contr. rezolvit de plin drept.

ce parere aveti in cazul unui litigiu are sanse sa castige? ce sa-i raspund?

mentionez ca la semnarea contr a venit un director din partea firmei, iar pv ilam doar semnat de acesta nu si stampilat pt. ca a plecat in mare graba cu utilajul.

multumesc.
In primul rand trebuie foarte bine studiat contractul de vanzare - cumparare si anexele sale ce fac parte integranta din acesta . Daca s-a stipulat in mod expres ca riscul trece la cumparator din momentul predarii si punerii in functiune a utilajului atunci , nu aveti prea mari probleme decat ca , trebuie sa va aparati in conditiile in care va cheama in judecata .