avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de locatari mi-a blocat roata masinii. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de locatari mi-a blocat roata masinii. Legalitate

Buna ziua,

Asociatia de locatari a blocului in care locuiesc mi-a blocat roata masinii oprite pe spatiul comun cu motivul ca am incalcat art. 256 CP (tulburare de posesie) si mi-au cerut o taxa pentru a o debloca. As vrea sa stiu in ce masura este legala aceasta practica. Multumesc.
Eu zic ca este ilegal.
Multumesc pentru raspuns, domnule Lascoschi. Chiar v-am trimis si un mesaj pe tema asta. Asa consider si eu ca este, mai ales pentru ca asociatia de locatari nu este autoritate a statului care poate investiga/ancheta/pedepsi eventuale incalcari ale legii si ar trebui sa se adreseze organelor abilitate. Cu atat mai mult cu cat nu s-a intocmit niciun document care sa constate faptul ca eu am comis o infractiune sau contraventie. Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?
Buna seara,
TOTAL ILEGAL, acest lucru il poate face doar politia circulatie.
Spatiul soselelor este domeniu public.
Daca nu va elibereaza roata va sfatuiesc sa-i actionati in instanta solicitand daune materiale pentru pierderi si daune morale.
Inainte formulati o notificare scrisa transmisa recomandat cu confirmare de primire si un termen de 2 zile de la primire pentru deblocare.
Dupaaaaa ... actionati in instanta.
Solicitati si sprijinul politiei.
Ar fi interesant sa ne povestiti un pic situatia, doar asa ca sa intelegem.
La prima ”strigare” observam ca oameni cu practica judiciara, spun ca este ilegala actiunea as. prop.
Asadar, povestiti un pic despre ce este vorba, sa intelegem si noi si mai ales sa nu procedam la fel.
Iata, eu va pot spune ca la o asociatie de prop. se parcheaza auto chiar la intrarea blocului, adica, practic nu se prea poate iesi din bloc - in mod normal, nu mai spun de vreun eveniment. Ei, asta este situatia, insa oricum as. prop. nu poate sa blocheze rotile. Se cere sprijinul politiei locale si se rezolva situatie...

Succes!
Domnul Grecu, ideea, pe scurt este ca absolut niciodata nu trebuie sa incalcati drepturile altor persoane si atunci cand considerati ca altii va incalca drepturile dvs. sau altcuiva, sa apelati la organele abilitate. Adica nu incercati sa va faceti dreptate singur.

In situatia mea, eu locuiesc intr-un complex rezidential. Mai putin pompos spus, un bloc imprejmuit cu un gard, curtea fiind parcare si cale de acces. In aceasta parcare eu am 2 locuri pe care sunt proprietar (le-am cumparat). De pe un loc am scos masina si am lasat-o pe ceea ce se numeste cale de acces dar fara ca eu sa blochez trecerea pe calea de acces sau accesul vreunuia dintre proprietari pe locurile lor de parcare (Intotdeauna cand cobor din masina sunt atent sa nu incurc pe nimeni si atunci cand nu am de ales, imi las numarul de telefon in geam. Nu de alta dar in Bucuresti sunt tot felul de oameni si unii se pot razbuna pe oglinzi, cu cheia pe portiera si pentru ca pur si simplu nici eu nu as vrea sa fiu in situatia in care sa ma grabesc si sa fiu blocat.) Deci am scos masina pentru ca ma pregateam sa aduc alta de afara pe care sa o parchez acolo urmand sa o scot pe asta. Am scos masina1 de pe locul de parcare pentru a aduce masina2 in curte, pe locul meu de parcare si pt a parca masina1 in afara curtii in locul masinii2. Toate astea s-au intamplat pentru ca trebuia sa schimb parbrizul masinii2 iar la poarta ma asteptau cei care venisera sa execute lucrarea. Zis si facut. Am iesit sa aduc masina2 si pe oamenii care ma asteptau. Am intrat, i-am adus la locul de parcare, au zis ca nu e un loc tocmai potrivit si i-am dus la celalalt loc de parcare (pe care aveam masina3) si care le-a convenit mai mult deci s-au apucat de treaba. Deci eu am facut schimbul intre masina2 si masina3 pe un loc de parcare, masina1 ramanand langa locul de parcare pe calea de acces. Oamenii care venisera m-au intrebat daca e vreun aparat de cafea in apropiere si le-am zis ca ma duc eu sa le iau cafea mai ales ca trebuia sa scot si bani sa-i platesc (avand un bancomat si un magazin cu un aparat de cafea chiar langa bloc). Nu m-am mai dus pe la masina1 sa o pun inapoi pe locul de parcare pentru ca dupa ce le dadeam banii si cafeaua oamenilor, urma sa plec la serviciu si oricum nu incurcam pe nimeni. Bun, am fost sa scot bani si sa iau cafea, m-am intors la oamenii care montau parbrizul, cu care am stat cam 10 minute pentru ca ma rugasera sa ii ajut sa tin de niste plastice cat lipeau parbrizul nou si cand m-am dus la masina aveam caracatita pusa iar paznicul mi-a cerut o taxa de deblocare (pe care mi-a dat si chitanta) spunand ca mi-a blocat masina pentru ca parcasem neregulamentar. Ca sa va faceti o idee, trecusera 40 de minute de cand eu am mutat masina pana cand m-am intors la ea sa plec.

Asta e povestea detaliata. Pe scurt, va recomand sa nu va atingeti de bunul nimanui, sa le blocati, deterioriati in vreun fel. In situatia descrisa de dumneavoastra va recomand sa sesizati politia rutiera (nu locala, ca e loterie cu locala. multi se vor scarpina sub cascheta si vor ridica din umeri).

Numai bine!

Alte discuții în legătură

Blocare autoturism pe spatiu privat remus_agigea remus_agigea Buna seara, Pe scurt, in aceasta dimineata, am parcat masina in parcarea din incinta complexului in care lucrez (proprietate privata cu acces public), pe un ... (vezi toată discuția)
Ce pot face sa nu mai parcheze in curtea mea? ileana_cozanzeana ileana_cozanzeana Buna ziua, Ma deranjeaza foarte tare faptul ca diversi angajati ai firmelor din cladirile adiacente cladirii in care locuiesc, vin la servici si isi ... (vezi toată discuția)
Parcarea in supermarket Tase Mihai Tase Mihai Am parcat mașina în parcarea supermarket peny Targoviste, am gasit roata blocată cu un dispozitiv gen caracatiță, si ea un bilețel în parbriz cu un nr ... (vezi toată discuția)