Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Abuz de functie
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Abuz de functie

Buna ziua!
Un responsabil ssm (protectia muncii) are dreptul sa trimita acasa un agent de paza pentru ca un angajat al firmei unde agentul lucra a intarziat 1 minut? Poate fi dat in judecata responsabilul ssm pentru abuz? Multumesc!
Puteti sesiza angajatorul in scris cu nr. de inregistrare/ data. Se va face o ancheta administrativa si veti primi raspuns scris.
Cititi cu atentie Regulamentul de ordine interioara al firmei cu referire la abateri disciplinare si sanctiuni administrative ce pot fi aplicate.