Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna in preaviz demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna in preaviz demisie

Buna ziua . Am un angajat care si-a depus cererea de demisie . Directorul nu doreste sa il lase sa plece decat cu preaviz 20 de zile . Angajatul a anuntat ca nu mai vine . Directorul vrea sa il pontam cu absente nemotivate si sa inceapa procedura de cercetare disciplinara pe motiv de absente . Angajatul are inca 50 de ore suplimentare neplatite si 10 zile de concediu . Cum e corect ? Pun in pontaj absente si platesc co si ore suplim sau in cele 20 de zile pun recuperare si co si daca nu se acopera abia atunci pun absente ? Directorul nu vrea asa din motive pur personale . Eu ce fac ?
In pontaj il veti trece absent nemotivat, iar la incetarea c.i.m. ii veti compensa in bani zilele de CO neefectuate si orele suplimentare efectuate.