avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediu odihna

Buna, sunt angajata la 4ore si am salar de 600 lei net. Lucrez 24 ore pe saptamana. Sunt angajata din 6.04.2016 si nu am beneficiat de concediu de odihna. In 15 .12. 2016 imi intrerup activitatea la aceasta firma. Intrebarea e: cati bani m-i se cuvin daca in aceasta perioada nu am beneficiat de CO, nici medical, nimic. Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:08, 12 Decembrie 2016
Perioada de activitate : 06.04.2016 - 15.12.2016

Durata CO prevazuta in c.i.m. : 20 de zile lucratoare (banuiesc ca atat aveti mentionat in c.i.m.)

Numar zile de CO : 13,8 zile lucratoare ... in speta, aveti dreptul la 14 zile lucratoare de CO.

La incetarea c.i.m., aceste zile vor fi compensate in bani , potrivit art.146 alin.3 C.mun.

Pentru calcul ar trebui sa ne spuneti ce salarii brute ati avut in perioada septembrie - octombrie - noiembrie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre concediu de odihna getad getad Buna ziua! Va rog, sa-mi raspundeti (sunt 3 cazuri diferite): 1) anul acesta se poate lua concediul de odihna pt anii 2013 , 2014 , 2015 ? (datorita ... (vezi toată discuția)
Preaviz in concediu?? P-Sophie88 P-Sophie88 Buna ziua, de cate zile de concediu de odihna am drept daca imi dau demisia in luna septembrie sau octombrie? Nu am fost in concediu anul acesta si nu vrau sa ... (vezi toată discuția)
Cum se calculează co Petre3737 Petre3737 Am lucrat tot anul2016 cu salaru minim pe economie iar din 01 2017 am pus demisia (vezi toată discuția)