Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa contestatie la executare silita
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa contestatie la executare silita

Buna seara,
Am o contestatie la o executare silita , am facut cerere de acordare ajutor public judiciar , mi-a admis-o in parte , adica a redus-o la 50% , dar nu a admis si esalonarea, prin urmare am facut reexaminare la taxa de timbru, termenul este maine .Intrebarea mea este la dumneavoastra daca imi respinge cererea in cat timp pot sa platesc taxa de timbru judiciar , cate zile am la dispozitie, ca sa nu imi respinga comtestatia ca netimbrata.
Si mai am o problema contestatia am depus-o la Judecatoria din Galati , unde aveam domiciliul la aceea data , intre timp mi-am schimbat domiciuliul si implicit buletinul in localitatea Bucuresti (de doua saptamani), in aceasta situatie unde platesc taxa de timbru judiciar?
Multumesc anticipat!
boggieuk, utilizator
Trebuie sa platiti imediat ce s-a pronuntat instanta,art.40(1) din OUG nr.80/2013,precizeaza clar"Taxele judiciare de timbru se platesc de debitorul taxei in numerar,prin virament bancar, sau in sistem on line,...............al unitatii administrativ teritoriale in care persoana fizica isi are domiciliul sau resedinta."