Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ADOPTIE ADULT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ADOPTIE ADULT

Buna ziua,va rog sa ımi spuneti şi mie ce lege reglementeaza adoptarea unui adult,fiul sotului din prima casatorie(mama decedata de multa vreme),de catre actuala sotie a tatalui.Sotia tatalui ın varsta de 54 ani,fiul ın varsta de 27 ani,mama biologica decedata de 21 ani,tatal casatorit cu actuala sotie de 17 ani.
Multumesc frumos!
Legea nr. 273 din 21 iunie 2004 privind procedura adoptiei.

[ link extern ]

Adultul nu poate fi adoptat decat daca a fost crescut de catre adoptator de cand era minor.
Multumesc!