avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... posibila amenda
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

posibila amenda

Buna ziua.
Referitor la subiectul cu nr maxim de CIM,este adevarat ca o persoana care detine doua CIM de opt ore fiecare,la eliberarea fisei fiscale in anul 2010 pe anul 2009 este amendata deoarece s-a depasit timpul de lucru de 14 ore pe zi ?
Este adevarat acest lucru,sau are un temei legal aceasta amenda,daca exista?
Va multumesc tuturor.
Cel mai recent răspuns: Doina Elena , Consultant resurse umane 19:46, 2 Septembrie 2009
Nu exista nicio sanctiune prevazuta de legislatia muncii, in acest sens. CodulMuncii in articol 35 prevede ca , orice salariat are dreptul de a cumula mai multe funcţii, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea. Din acest text nu reiese numarul maxim de c.i.m. pe care il poate avea o persoana fizica.
Exista opinia ca, cumulul de funcţii trebuie sa se realizeze prin încheierea unor contracte individuale de muncă cu timp parţial, astfel încât să fie satisfăcută cerinţa instituită de art. 131 alin. (1) din Codul si anume, salariaţii au dreptul între două zile de muncă la un repaus care nu poate fi mai mic de 12 ore consecutive.
Nu am auzit de o astfel de amenda....
Ma intreb care ar fi interesul celor de la finante sa amendeze pentru acest fapt, de vreme ce impozitele pe salariile respective au fost achitate...?
nicoletacialacu a scris:

Buna ziua.
Referitor la subiectul cu nr maxim de CIM,este adevarat ca o persoana care detine doua CIM de opt ore fiecare,la eliberarea fisei fiscale in anul 2010 pe anul 2009 este amendata deoarece s-a depasit timpul de lucru de 14 ore pe zi ?
Este adevarat acest lucru,sau are un temei legal aceasta amenda,daca exista?
Va multumesc tuturor.



Sa o luam logic si sa va spun de ce nu este adevarat ce spune persoana.
Chiar daca ai mai multe cim cu 8 ore, doar unul este locul de baza, unde se face si inregistrarea in carnetul de munca. La acest loc de munca , de baza, se face fisa fiscala FF1.
La celelalte locuri de munca, care nu sunt considerate de baza, se pot face x fise fiscale, dar de aceasta data ele vor fi FF2. Interesant este ca, in fisele fiscale, nu exista o rubrica in care sa se completeze nr. de ore conf. cim. ci , baza de impozitare si impozitul platit. De aici nu vad realitatea celor sustinute de respectiva persoana, nu este in cunostinta de cauza.
In concluzie, puteti sa aveti cate locuri de munca cu cim puteti duce. =D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Numar maxim contracte pt. un angajat drugalili drugalili Buna ziua, Sunt angajata cu contract fulltime la o companie, cu carte de munca. Mai am un contract de 2 ore la alta firma. Cate alte contracte de munca pot ... (vezi toată discuția)
Incadrare cim cu 8 ore/zi, 40/saptamana, dar norma de baza la alta unitate anamariagroza anamariagroza a) se poate incheia un CIM pentru o functie de executie cu durata de 8ore/zi, 40ore/saptamana la un angajator, dar sa nu fie considerat ca norma de baza la ... (vezi toată discuția)
Declaratie 200/202 in anul 2004 am fost angajata : - 2 firme (am primit fisele fiscale ff1) -1asociatie de proprietari contract de munca cu timp partial de 2 ore (am primit ... (vezi toată discuția)