Forum Discuţii juridice Executare silită Imprumut banesc cu act notarial
Discuție deschisă în Executare silită

Imprumut banesc cu act notarial

Buna seara,

In anul 2013 am facut un imprumut de la o persoana fizica cu act notarial dar din diferite motive nu i-am platit toata suma iar acum am primit o scrisoare de la executor ca ma vor executa silit. Intrebarea mea este:
1: aceste datorii nu au termen de prescriere?
2: ce se poate intampla daca nu au ce executa ,eu in acest moment nu lucrez si nu detin nimic pe numele meu.
3 Poate sa execute bunurile ce sunt pe numele sotului?
1)Termenul de prescriptie este de 3 ani de la data scadentei. Nu aveti sansa la prescriere.
2) in acest moment poate nu are ce executa, dara banuiesc ca va veti angaja candva.
3)Daca bunurile sunt comune, poate cere partajul si abia apoi executa partea dvs din acele bunuri.
Poate faceti un efort si ajungeti la o intelegere de plata cu creditorul ca pana la urma, sunt banii lui si v-au prins bine la momentul imprumutului..