avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Imprumut banesc cu act notarial
Discuție deschisă în Executare silită

Imprumut banesc cu act notarial

Buna seara,

In anul 2013 am facut un imprumut de la o persoana fizica cu act notarial dar din diferite motive nu i-am platit toata suma iar acum am primit o scrisoare de la executor ca ma vor executa silit. Intrebarea mea este:
1: aceste datorii nu au termen de prescriere?
2: ce se poate intampla daca nu au ce executa ,eu in acest moment nu lucrez si nu detin nimic pe numele meu.
3 Poate sa execute bunurile ce sunt pe numele sotului?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:40, 15 Decembrie 2016
1)Termenul de prescriptie este de 3 ani de la data scadentei. Nu aveti sansa la prescriere.
2) in acest moment poate nu are ce executa, dara banuiesc ca va veti angaja candva.
3)Daca bunurile sunt comune, poate cere partajul si abia apoi executa partea dvs din acele bunuri.
Poate faceti un efort si ajungeti la o intelegere de plata cu creditorul ca pana la urma, sunt banii lui si v-au prins bine la momentul imprumutului..


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de împrumut neonorat costel5 costel5 Contract de împrumut neonorat. Am împrumutat o persoana fizica in urma cu 4 ani cu suma de 8000 euro fara dobândă. In acest sens am încheiat act ... (vezi toată discuția)
Despagubiri civile - cum pot recupera banii Acidutzu123 Acidutzu123 acum 2 ani am cumparat o masina furata. Intre timp vanzatorul a fost prins si de atunci au urmat o serie de procese . In final acum cateva zile instanta a ... (vezi toată discuția)
Executare, prescriptie, intreruperea prescriptiei basic basic In 2010 am imprumutat cu bani o persoana fizica. Am facut un act notarial. In ianuarie 2013 am actionat in instanta persoana respectiva. Nu trecuse 3 ani. ... (vezi toată discuția)