avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Contract de împrumut neonorat
Discuție deschisă în Executare silită

Contract de împrumut neonorat

Contract de împrumut neonorat.
Am împrumutat o persoana fizica in urma cu 4 ani cu suma de 8000 euro fara dobândă. In acest sens am încheiat act notarial de împrumut, act cu titlu executoriu.
Termenul de restituire a expirat de 2 luni, restituirea împrumutului pana la scadenta fiind parțială, in 4 ani s a restituit 1500 euro in loc de 8000.
Întrebare: Exista un termen anume privind executarea silita?
In speta de fata am hotărât sa - l mai las maxim 6 luni pentru restituire.
Pot executa silit acea persoana după un an de la scadenta de ex?

Va mulțumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Ianuarie 2021
costel5, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:06, 31 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
da, aveti termen de 3 ani de la data scadentei. In astia 3 ani, trebuie sa apelati la executor pt a-l executa silit.
Știți cumva articolul de lege care prevede, caci am căutat dar n am găsit nimic in acest sens.

Va mulțumesc!
art 706 ncpc
(1) Dreptul de a obține executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel.
Este vorba despre termenul general de prescriptie indicat mai sus.Nu va ajuta cu nimic,cand va hotărâți contactați un executor judecătoresc.Problema este dacă debitorul are bunuri care pot să fie executate,conturi care să fie poprite etc.Dinnpacate sunt dacă situațiile cand cei împrumutați deși par prosperi au bunurile pe numele altor persoane.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Ianuarie 2021
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Este bine sa mergeti la executor daca nu ati ieșit din termen.
Este mult de discutat.
Vorbiti cu executorul despre.toate variantele posibile și ce ar trebui facut.
Daca executorul nu are timp legea va da dreptul de a merge la avocat ca sa va explice situatia.
Avocatii se pricep mai bine decat executorii dar depinde si care sunt problemele.concrete sindaca au timp sa va programeze fiind pandemia.
Ultima modificare: Duminică, 31 Ianuarie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de imprumut catalinaptr catalinaptr Am incheiat un contract de imprumut cu o persoana fizica pentru suma de 10.000 euro, eu fiind creditorul. Debitorul este de rea credinta si nu si-a respectat ... (vezi toată discuția)
Noul termen de prescriptie in urma unui act aditional ion minca ion minca Am un contract de imprumut cu o persoana incheiat in mai 2010 pe 6 luni. Deoarece termenul de restituire si cel de prescriptie de 3 ani expira in noiembrie ... (vezi toată discuția)
Contract de imprumut la notar matrix2010 matrix2010 Am incheiat cu un vecin un contract de imprumut la notar simplu fara garantii prin care eu i-am dat 2.000 euro cu restituirea banilor pana cel tarziu la 1 an ... (vezi toată discuția)