Forum Discuţii juridice Executare silită Contract de împrumut neonorat
Discuție deschisă în Executare silită

Contract de împrumut neonorat

Contract de împrumut neonorat.
Am împrumutat o persoana fizica in urma cu 4 ani cu suma de 8000 euro fara dobândă. In acest sens am încheiat act notarial de împrumut, act cu titlu executoriu.
Termenul de restituire a expirat de 2 luni, restituirea împrumutului pana la scadenta fiind parțială, in 4 ani s a restituit 1500 euro in loc de 8000.
Întrebare: Exista un termen anume privind executarea silita?
In speta de fata am hotărât sa - l mai las maxim 6 luni pentru restituire.
Pot executa silit acea persoana după un an de la scadenta de ex?

Va mulțumesc!
costel5, utilizator
da, aveti termen de 3 ani de la data scadentei. In astia 3 ani, trebuie sa apelati la executor pt a-l executa silit.
Știți cumva articolul de lege care prevede, caci am căutat dar n am găsit nimic in acest sens.

Va mulțumesc!
art 706 ncpc
(1) Dreptul de a obține executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel.
Este vorba despre termenul general de prescriptie indicat mai sus.Nu va ajuta cu nimic,cand va hotărâți contactați un executor judecătoresc.Problema este dacă debitorul are bunuri care pot să fie executate,conturi care să fie poprite etc.Dinnpacate sunt dacă situațiile cand cei împrumutați deși par prosperi au bunurile pe numele altor persoane.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Este bine sa mergeti la executor daca nu ati ieșit din termen.
Este mult de discutat.
Vorbiti cu executorul despre.toate variantele posibile și ce ar trebui facut.
Daca executorul nu are timp legea va da dreptul de a merge la avocat ca sa va explice situatia.
Avocatii se pricep mai bine decat executorii dar depinde si care sunt problemele.concrete sindaca au timp sa va programeze fiind pandemia.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat