avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata salariului !
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata salariului !

Buna seara !
Un scurt istoric ..Domnul x se anagajeaza ca sofer pe tir la o firma mica (unde era si este singurul angajat), firma respectiva are probleme financiare si nu ii mai da salariul pe 3 luni de zile...
Intrebarea mea este ce trebuie sa faca Domnul x sa poata beneficia de somaj in primul rand(am inteles ca nu isi poate baga demisia ca nu mai poate beneficia de somaj dupa aceea)iar in al doilea rand cum isi poate recupera banii !
O precizare ar fii ca contractul de munca la semnat acum 2 ani .
Cel mai recent răspuns: svixer , utilizator 16:05, 3 Septembrie 2009
Daca isi da demisia nu va beneficia de somaj.
Pentru plata drepturilor salariale se poate adresa ITM cu o sesizare sau instantei de judecata (Tribunal) cu o cerere de chemare in judecata. Tin sa reamintesc ca ITM ii pune in vedere angajatorului sa faca plata drepturilor salariale, iar in caz de neefectuarea acestora va sanctiona cu amenda pe angajator, insa nu il poate obliga sa faca aceasta plata.
Doar hotararea instantei de judecata il poate obliga, iar in caz de refuz a platii, angajatorul risca sa fie cercetat penal si executat silit.
Legea 76/2002 precizeaza ca beneficiaza de ajutor de somaj ,titularii ,a caror CIM a incetat din motive ce nu tin de angajat.
Conform art 17 alin 1 raportat la art 34 L 76/2002,este obligatoriu stagiu de minim 12 luni,in ultimile 24 luni premergatoare
Pentru neplata obligatii salariale,contractual prevazute,angajatul poate sesiza ITM sau instanta competenta -tribunalul in raza caruia se afla unitatea
Pentru inceput, trimiteti angajatorului a scrisoare recomandata cu confirmare de primire in care il somati sa va plateasca salariile restante in termen de 5 zile de la data primirii scrisorii, in caz contrar urmand sa va adresati instantei.
Puteti, bineinteles, sa incepeti direct procesul, dar ma gandesc ca poate angajatorul se sperie si se decide sa va plateasca, fara sa mai fie nevoie sa mergeti la proces.
Litigiul este scutit de taxe de timbru.
Si nu va dati demisia, pentru ca veti pierde somajul.
Multa bafta!
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri !
Inca o nelamurire as avea ..., patronul nu ia incheiat contractul de munca si ma gandesc ca ar trebui sa se duca la patron sa ii spuna sa ii inchida contractul de munca ca sa poata beneficia de somaj !
Imi puteti spune , va rog cum trebuie sa ii inchida patronul contractul de munca , ca se pare ca nu au un contabil la firma
Comunicati aspecte contradictorii;initial a-ti mentionat "domnul X se angajeaza ca sofer la o firma mica"ca ulterior sa reveniti cu informatia contrarie "patronul nu ia incheiat contractul de munca si ma gandesc ca ar trebui sa se duca la patron sa ii spuna sa ii inchida contractul de munca ca sa poata beneficia de somaj"
Cu tot respectul ,daca nu exista incheiat contract de munca in forma scrisa,in 3 exemplare,legal inregistrat la autoritati,aspect pe care in final il recunoasteti,nu va suparati ,dar persoana in cauza poarta toata vina ,pentru situatia in care s-a complacut.
Inexistenta raportului de munca ,neplata obligatiilor catre stat,inexistenta stagiului complet legal prevazut de cotizare ,sunt aspecte care conduc la imposbilitatea intocmiri documentelor in baza carora persoana sa poata beneficia de alocatie de somaj.
Daca recunoasteti ca patronul nu a inctocmit in forma scrisa CIM,acesta nu are ce raport juridic sa incheie.
Este o situatie delicata,derulata cu complicitatea partilor beneficiare,
Pentru incercarea de solutionare,persoana in cauza,sa incerce sesizarea ITM ,
care eventual poate dispune intocmirea raportului de munca in forma scrisa,
achitarea retroactiva a obligatiilor aferente,eventual incetarea raportului ,astfel incat persoana sa poata beneficia de alocatia de somaj.
Procedura este de durata si cu mult consum nervos
Succes si invatatura de minte pentru viitor.

Alte discuții în legătură

Rog un sfat...semnare contract de munca gabrielle_24 gabrielle_24 Buna ziua, Ma confrunt si eu cu o situatie ...Am lucrat 3 ani jum la o firma srl. Patronul meu avea 2 firma X si y. Eu eram singura angajata pe firma x, ... (vezi toată discuția)
Conditii somaj papillon papillon Se poate obtine somaj ca urmare a expirarii unui contract de munca pe perioada determinata daca exista contributia de 12 din 24 luni cotizate? Multumesc! (vezi toată discuția)
Somaj valind70 valind70 Daca sunt dat afara din firma din motive neimputabile mie, si nu este disponibilizare colectiva , pot beneficia de salariul compensatoriu (vezi toată discuția)