Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Lamurire amenintare cu plangere penala pentru ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Lamurire amenintare cu plangere penala pentru inselaciune

Buna seara am o problema.Am mers acum o saptamina si am cumparat cu banii mei personali la rugamintea unor parinti niste rucsace din Dragonul Rosu unde vazuse o mamica.(80 ron) dar eu am negociat si le luasem mai ieftin Pe moment nu mi-au emis factura ca nu dadeau pe persoana fizica si ca sa pot justifica banii si am facut factura de la firma unde sunt admin sa putem justifica cei 80 ron .
Parintii cind au aflat ca eu le luasem mai ieftin au zis ca ei vor factura de la magazinul de unde au fost cumparate
Am mers am facut acolo factura pe firma mea sa aiba de acolo am platit pretul real si ei acum vor de la mine diferenta care o luasem cind negociasem fara factura.
Ei zic ca i-am pagubit dar eu citi bani mi-au dat atit am platit si ma ameninta cu dosar penal pt inselaciune.
Unde am gresit atita timp cit eu am mers am investit banii personali si am incercat sa am un profit si dupa am mers am platit acolo suma de achizitie fara sa imi ramina vreun ban.Este adevarat ca fapta se incadreaza la inselaciune daca au factura de la vinzator cu suma reala de achizitie?
Va poate "impaca" fiscul.
Chinezii vand marfa fara sa emita factura. Firma dvs. emite factura fara a tine cont de valoarea cu care achizitioneaza marfa.
Ma indoiesc ca se poate ajunge, separat, in penal.