Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act vanzare cumparare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act vanzare cumparare teren

in anul 2001 unchiul meu a "vandut" dreptul de folosire "1 ha teren arabil din mostenirea familiei ( fiind 8 frati, mostenirea nefind dezbatuta ) unui vecin acesta a trecut "dreptul de proprietate" cu suma de 400 ron , incheind cu acesta o banala "chitanta de mana" cu 2 martori, pana anul acesta a stapanit terenul vecinul lund subventie si recolta de pe acel teren , in anul 2016 s a desbatut mostenirea iar unchiul meu i a revenit 0.9 ha si mi a vandut mie acel teren cu tot ce prevede legea 17/2014 , carte funciara, si l am intabulat pe numele meu... acel vecin mai ma poate deranja asupra proprietati pe care am dobandit o?
eu il folosesc de anul asta