Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... constituire parte civila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

constituire parte civila

M-am constituit parte civila intr-un dosar penal ( sotul a fost omorit) urmind ca pretentiintile financiare sa le prezint instantei de judecata . La instanta am nevoie neaparat de avocat,ma refer daca e obligatoriu sa am avocat,sau imi pot prezenta si motiva intemeiat pretentiile civile si le depun la dosar ? Va trebuie sa ma mai prezint la instanta personal? Sau se judeca dosarul si fara prezenta mea doar pe baza cererii mele de constitutire de parte civila si ca judecata sa se faca in lipsa? Mentionez ca sintem mai multe persoane constituite ca civile in acest dosar iar unele dintre ele au avocat. E obligatoriu sa am si eu? E vreo prevedere expresa in acest sens? Multumesc pentru raspuns.
Nu sunteti obligata sa aveti avocat, va puteti prezenta personal in fata instantei de judecata. Daca nu doriti sa va prezentati, nu este nicio problema. Insa, pentru a va asigura ca va sunt respectate drepturile, ar fi bine sa aveti un avocat.