avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Obtinere hotarare definitiva
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Obtinere hotarare definitiva

Buna ziua. In data de 29.02.2016 am fost condamnat cu suspendare pt conducere sub influenta alcoolului. In minuta sedintei ce mi.a fost comunicata acasa se precizeaza cu drept de apel in 10 zile de la comunicare. Din ce mi s.a spus la probatiune sentinta a ramas definitiva in 15.03.2016. Avand in vedere ca la 1 an dupa ramanerea definitiva pot sa dau examen va rog sa ma indrumati cum pot sa intru in posesia hotararii ramase definitive? Sper ca daca o solucit acum nu se va trece pe ea ca ramane acum definitiva?
Cel mai recent răspuns: lupci , utilizator 23:08, 21 Decembrie 2016
Va trebui sa mergi la tribunal la arhiva cu buletinul si sa ceri o copie dupa sentinta. (sa stii numarul dosarului ).
Dupa aceea, cu copia, o taxa de timbru judiciara de 5 lei si o cerere de legalizare , cu mentiunea definitiva, (gasesti modele pe internet) mergi la registratura tribunalului si depui actele.

Sper ca am fost explicit.
Succes
Multumesc. Va aparea definitiva la data la care voi formula cererea sau va fi explicit ca a ramas definitiva la data de 15.03.2016?
Nu conteaza data cand e tiparita.
A ramas definitiva in data de 15.03.2016

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De ce nu e anulat permisul cses cses Buna ziua. In data de 29.02.2016 am fost condamnat la 1 an si 2 luni cu suspendare pentru conducere sub influenta alcoolului. In data de 15.03.2016 sentinta a ... (vezi toată discuția)
Condamnare definitiva - plata cheltuielilor judiciare, sistemul de probatiune cses cses Buna ziua, in data de 03.03.2016 mi-a fost comunicata minuta sedintei penale din data de 29.02.2016 , respectiv condamnarea . In minuta era specificat si ... (vezi toată discuția)
Art. 336 Niță Valentin Cătălin Niță Valentin Cătălin Bună ziua ! În decursul acestor zile am finalizat un dosar de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului , alcoolemie 1.82 la sânge... într-un ... (vezi toată discuția)