avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garantia produsului final si a componentelor
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garantia produsului final si a componentelor

Buna ziua.

Acuma 4 ani am cumparat un laptop si evident i s-a dus acea garantia de 2 ani.
Problema este ca deja mi s-a stricat placutele RAM, iar firma spune ca si placutele RAM au tot 2 ani garantie desi nu scrie nicaieri negru pe alb asa ceva despre placutele RAM.

De ce spun asta, este pentru ca, daca cumperi separat placute RAM beneficiezi de garantie foarte mare(5-10 ani).

De ce este aceasta diferenta intre placutele RAM cumparate separat si cele care sunt incluse in laptop la momentul cumpararii ?
Dvs ati cumparat un laptop, nu componente, firesc ca aveti 2 ani sau cat v-au dat garantie pt laptop.
Si prin asta vrei sa spui ca fiecare componenta a laptopului are implictit tot 2 ani garantie cat are si laptopu.
Hai sa-ti spun ceva care demonteaza aceasta idee. La baterie scrie ca are 6 luni garantie. Vezi ca nu e tot aia ? Insa la aceasta componenta- placuta RAM nu scrie nimic legat de cat are garantie.
Pe certificatul de garantie se precizeaza si termenele de garantie pentru unele componente principale (ex baterie, hdd) si conditiile de acordare a garantiei.
Daca nu sunt precizate in CG restul de componente au garantia generala acordata de furnizor de 1 sau 2 ani.
pe logica asta, cand iei un radio cu baterii incluse in pret, crezi ca ai garantie la baterii cat pt radio ?
In fine, nu aveti dreptate si nu o sa aveti ce face, oricat ati insista.
Culmea, ca asta a fost logica dvs.

Alte discuții în legătură

Inlocuire piese laptop fara garantie anamaria1234 anamaria1234 Buna tuturor, Recent am varsat lichid pe laptopul meu si l-am dus imediat la servicceul autorizat X din Bucuresti. Acestia mi-au comunicat ca anumite ... (vezi toată discuția)
Garantie refuzata midal midal Am un laptop cumparat in 30 sept 2005, cu o garantie de 2 ani , plus o extindere de 10 zile a acesteia datorata unor reparatii. Displayul acestuia s-a ... (vezi toată discuția)
Sistem pc pe componente - garantie, service si rezolutiunea contractului S.Ciprian S.Ciprian Acum o luna am cumparat un sistem PC pe componente cu serviciul de asamblare gold plus(ce include asamblare, verificarea compatibilitatii produselor si testare ... (vezi toată discuția)