Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare chirie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare chirie

Am rata la ap si nu mai pot plăti, ma gândesc sa-l închiriez si chiriașul sa plătească rata la banca.
Având in vedere ca eu nu am nici un profit este necesar sa plătesc impozit pe eventuala chirie? Sau pot face o convenție civilă cu chiriașul cum ca imi plătește rata? Va rog sa ma sfătuiți....
Persoana fizica, fara venituri si fara firma sau pfa.
Dispozitiile codului fiscal obliga proprietarii de spatii,care inteleg sa le inchirieze sa achite impozit anual aferent inchirierii
Neinregistrarea la ANAF a contractului de inchiriere reprezinta fapta prevazuta si pedepsita de legea penala=evaziune fiscala
Chiria este un venit si se impoziteaza, indiferent daca proprietatea respectiva este achitata integral sau inca se mai platesc rate pentru achizitia ei.