avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare chirie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare chirie

Am rata la ap si nu mai pot plăti, ma gândesc sa-l închiriez si chiriașul sa plătească rata la banca.
Având in vedere ca eu nu am nici un profit este necesar sa plătesc impozit pe eventuala chirie? Sau pot face o convenție civilă cu chiriașul cum ca imi plătește rata? Va rog sa ma sfătuiți....
Persoana fizica, fara venituri si fara firma sau pfa.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 21:28, 27 Decembrie 2016
Dispozitiile codului fiscal obliga proprietarii de spatii,care inteleg sa le inchirieze sa achite impozit anual aferent inchirierii
Neinregistrarea la ANAF a contractului de inchiriere reprezinta fapta prevazuta si pedepsita de legea penala=evaziune fiscala
Chiria este un venit si se impoziteaza, indiferent daca proprietatea respectiva este achitata integral sau inca se mai platesc rate pentru achizitia ei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Închiriere apartament noriszah noriszah Vreau sa inchiriez un apartament intre luna decembrie 2017 si iunie 2018 . Este necesar completare declaratie anaf pentru inchiriere apartament daca am sub un ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere Busulica Busulica Buna ziua. Are efecte juridice un contract de inchiriere nedeclarat si neimregistrat la Anaf? Se poate inchiria un ap achizitionat prin prima casa daca in ct ... (vezi toată discuția)
Impozit plătit de chiriaș Elena157 Elena157 Salut! A apărut recent trendul ăsta în imobiliare: proprietarul îi oferă contract chiriașului dacă acesta din urmă este de acord să plătească ... (vezi toată discuția)