Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort la notar- neprezentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort la notar- neprezentare

Daca nu ma prezint la notar dupa cele 30 de zile , ce se intampla cu cererea de divort? Se anuleaza sau se pronunta divortul chiar daca eu nu semnez?
Nu se pronunţa divorţul, în lipsa dvs.
Dar de ce sa nu mergeți sa semnați, nu mai vreți sa divortati? Probabil nu ați plătit dvs, de nu va interesează ca cealaltă parte pierde niște bani.
De divortat veți divorta oricum în instanta, alți bani.
Se va emite o încheiere de respingere de către notar.
Cele 30 de zile reprezinta perioada de gandire . Dupa aceasta perioada ambele parti trebuie sa se prezinte la notar sa-si reitereze optiunea altfel cererea initiala se anuleaza ( adica ramaneti in continuare casatoriti ) .