Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... emitere decizie pensionare limita de varsta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

emitere decizie pensionare limita de varsta

Bun ziua,

Am primit azi, 27.12.2016, decizia de pensioanre(limita de varsta) a unui salariat, in care i s-au stabilite drepturile incepand cu data de 08,11,2016. Cu ce data se va face incetarea cim, daca angajatorul a intrat in posesia ei azi?
Daca angajatorul doreste sa-l pastreze, cu ce data ii poate incheia un alt contract?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Trebuia constatata incetarea de drept a c.i.m., potrivit art.56 alin.1 lit.c C.mun., la data de 08.11.2016 .
In speta, incetarea c.i.m. nu se mai poate face cu acest articol , ci in baza altui articol.

Un nou c.i.m. se poate incheia in aceeasi zi cu data incetarii vechiului c.i.m.