avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... emitere decizie pensionare limita de varsta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

emitere decizie pensionare limita de varsta

Bun ziua,

Am primit azi, 27.12.2016, decizia de pensioanre(limita de varsta) a unui salariat, in care i s-au stabilite drepturile incepand cu data de 08,11,2016. Cu ce data se va face incetarea cim, daca angajatorul a intrat in posesia ei azi?
Daca angajatorul doreste sa-l pastreze, cu ce data ii poate incheia un alt contract?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:37, 27 Decembrie 2016
Trebuia constatata incetarea de drept a c.i.m., potrivit art.56 alin.1 lit.c C.mun., la data de 08.11.2016 .
In speta, incetarea c.i.m. nu se mai poate face cu acest articol , ci in baza altui articol.

Un nou c.i.m. se poate incheia in aceeasi zi cu data incetarii vechiului c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca rusualexandra rusualexandra Am un salariat care a depus dosarul de pensionare pentru limita de varsta. Dupa ce iese decizia vrea sa lucreze in continuare, cum procedez : inchid actualul ... (vezi toată discuția)
Incetare cim - primire decizie pensionare anymaryh anymaryh Hristos a inviat! Am urmatoarea situatie si va rog sa ma ajutati : un salariat (61ani) care a primit decizia de pensionare. Decizia are data de 16 martie ... (vezi toată discuția)
Pensionare la limita de varsta Florescu Madalina Florescu Madalina Buna ziua Am o colega care a implinit varsta de 60 ani si are vechimea necesara pensionarii la limita de varsta. Este obligatoriu pentru angajator sa emita ... (vezi toată discuția)