Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... CARE ESTE DIFERENTA DINTRE JUDECATORIE SI TRIBUNAL?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

CARE ESTE DIFERENTA DINTRE JUDECATORIE SI TRIBUNAL?

Care sunt mai profesionisti,adica inteleg si aplica mai performant legile.Ma lupt de ani de zile cu o gasca de vecine ,forte ale raului favorizate de politisti ,care se string zilnic in fata scari si a geamurilor apartamentului meu de la etaj 3 si birfesc,etc tipa,toata ziua sunt ca un radio pe care nu-l pot opri.nu pot citi ,invata,acum le voi cara la tribunal ca la judecatorie si-au batut juc de mine.Multumesc mult.
Si care este intrebarea sau nelamurirea dvs. din punct de vedere juridic?
Buna ziua,pai voi fi tratat mai cu respect si decent decit la judecatorie?Sau in Romania giveci e peste tot prosti sunt acuzati ,destepti ,adica intelectuali au statut special din nastere,vezi udrea ,baselu,etc.
Tribunalul este competent numai in anumite situatii mentionate in legislatie.
Adica????
art.95 C.proc.civ.
Tribunalele judecă:

1. în primă instanţă, toate cererile care nu sunt date prin lege în competenţa altor instanţe;

2. ca instanţe de apel, apelurile declarate împotriva hotărârilor pronunţate de judecătorii în primă instanţă;

3. ca instanţe de recurs, în cazurile anume prevăzute de lege;

4. orice alte cereri date prin lege în competenţa lor.