Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare sulta

Am o hotarare judecatoreasca (devenita definitiva si irevocabila in iulie 2015) de iesire din indiviziune, iar partea cealalta coindivizara trebuie sa-mi plateasca sulta si cheltuielile de judecata (in total 950l ei). Am trimis o somatie, prin executor judecatoresc si tot astept de luni bune sa primesc ce a decis instanta. Hotararea judecatoreasca nu este obligatorie ? Ce trebuie sa fac eu ca sa primesc acesti bani?
Apelati tot la executor , faceti cerere pt executare silita. Hotararile se executa de bunavoie sau silit.
Pot apela la un executor judecatoresc in localitatea unde locuiesc eu? Este departe de cea unde este pamantul si celalalt coindivizar ....