Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz platit anticipat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz platit anticipat

Suntem o asoc de proprietari si dorim sa demitem disciplinar femeia de serviciu. Dupa p v cercetare dorim sa o demitem cu inceperea datei de 01.01 , vrem sa-i platim preavizul de 20 de zile la data respectiva si sa "nu o mai vedem in bloc" , in aceasta perioada angajam o alta pers. Problema este daca este legal , daca ne pomenim ca ea doreste totusi sa vina la bloc si la ce data o declaram in revisal. Va multumim
1. Demiterea nu este prevazuta in Codul Muncii.

2. Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege. (aici putem vorbi despre demisie sau concediere)

3. Preavizul se acorda numai in caz de demisie sau concediere in baza art. art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 din Codul Muncii.

4. Incetarea c.i.m. se transmite in REVISAL la data încetării contractului individual de muncă/la data luării la cunoştinţă a evenimentului ce a determinat, în condiţiile legii, încetarea contractului individual de muncă.

5. In cazul desfacerii disciplinare a c.i.m. , nu se acorda preaviz.

6. In speta, dupa finalizarea cercetarii disciplinare , angajatorul poate decide desfacerea disciplinara a contractului individual de munca incepand cu data de 01.01.2017.
In acest sens, transmiterea revisal-ului se va putea face cel mai tarziu in data de 03.01.2017.