avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1033 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitii produse din spatiul intracomunitar!
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitii produse din spatiul intracomunitar!

Buna ziua,
intentionez sa achizitionez pe un SRL, neplatitor de TVA, un aparat, de 1000 de euro, din Anglia.
Ma poate lamuri cineva daca este nevoie sa ma inscriu in ROI(registrul operatorilor intracomunitari) pentru suma aceasta mica?
Nu exista un plafon de 10.000 de euro?

Daca da, ma puteti ajuta cu pasii necesari inscrierii?

P.S: firma este inregistrata in judetul Ilfov.

Multumesc,
sarbatori fericite!

Ultima modificare: Miercuri, 28 Decembrie 2016
oldgepeto1981, utilizator
Cel mai recent răspuns: oldgepeto1981 , utilizator 23:47, 28 Decembrie 2016
Nu trebuie sa va inscrieti in ROI, dar veti plati TVA in GB, daca furnizorul e platitor de TVA acolo. Nu stiu cum e legislatia...
Si daca pretul afisat de cel de la care cumpar include TVA, mai trebuie sa platesc vreun TVA, in tara sau in GB?

Sigur exista plafonul minim de 10.000 de euro?

Multumesc de raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de tva ovidiualexa74 ovidiualexa74 Buna ziua! Intentionez deschiderea unui SRL-D in saptamanile urmatoare (neplatitor de TVA) insa am o nelamurire legata de plata TVA-ului. Activitatea se va ... (vezi toată discuția)
Factura in lei - client ue Mariralu Mariralu Buna ziua , Daca sunt neplatitor de TVA , pot factura o factura catre un client din UE care este platitor de TVA ? (vezi toată discuția)
Trecere de la societate neplatitoare tva la societate platitoare de tva Tdorneanu Tdorneanu Buna ziua, Am o firma care e neplatitoare de TVA cu activitati comerciale de consultanta. Vreau sa dezvolt aceasta firma astfel incat sa cumpar din spatiul ... (vezi toată discuția)