Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitii produse din spatiul intracomunitar!
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitii produse din spatiul intracomunitar!

Buna ziua,
intentionez sa achizitionez pe un SRL, neplatitor de TVA, un aparat, de 1000 de euro, din Anglia.
Ma poate lamuri cineva daca este nevoie sa ma inscriu in ROI(registrul operatorilor intracomunitari) pentru suma aceasta mica?
Nu exista un plafon de 10.000 de euro?

Daca da, ma puteti ajuta cu pasii necesari inscrierii?

P.S: firma este inregistrata in judetul Ilfov.

Multumesc,
sarbatori fericite!

oldgepeto1981, utilizator
Nu trebuie sa va inscrieti in ROI, dar veti plati TVA in GB, daca furnizorul e platitor de TVA acolo. Nu stiu cum e legislatia...
Si daca pretul afisat de cel de la care cumpar include TVA, mai trebuie sa platesc vreun TVA, in tara sau in GB?

Sigur exista plafonul minim de 10.000 de euro?

Multumesc de raspuns!