avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TVA constructie locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TVA constructie locuinta

Bună ziua,
Intenționez sa construiesc o locuință P+1 cu suprafața totala de 133.42mp. Suprafață construită parter fiind de 66.7mp iar suprafata construita etaj fîind de 66.7mp.În acest caz cum se aplica TVA-ul de 5% având în vedere ca se depășesc cei 120mp stipulati in lege?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: MIORUS , utilizator 10:30, 9 Ianuarie 2017
buna ziua,

stie cineva cum stau lucrurile cu tva 5% la locuinte?
se aplica si la constructia unei case?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva 5% constructie casa cmiep1@yahoo.com cmiep1@yahoo.com am un apartament cumparat inainte de 1989 si veau sa-mi construiesc o casa de vacanta cu o societate specializata in acest domeniu, si vreau sa stiudaca pot ... (vezi toată discuția)
Ce-ar trebui schimbat ?:legea sau interpretarea ei? moraru alexandru moraru alexandru conform legislatiei actuale in cazul constructiilor insiruite o parcela are suprafata minima de 150 m.p. si un front stradal de 8 m.Am cerut certificat de ... (vezi toată discuția)
Tva 5% LDMUNTEANU LDMUNTEANU Buna ziua, doresc sa achizitionez o casa cu teren , 236 mp terenul, 120 mp utili constructia, pret 130000 EUR. Dezvoltatorul imi spune ca pretul include TVA ... (vezi toată discuția)