avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... STIMULENT INSERTIE
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

STIMULENT INSERTIE

Buna ziua.Am o intrebare legata de acordarea stimulentului de insertie.
copilul este nascut pe data de 24 ianuarie 2015 si am intrat in concediul de crestere copil .Acum el are certificat de incadrare in grad de handicap valavil 1 an de zile (01.noiembrie 2016---01 noiembrie 2017).Pe data de 25 decembrie 2016 am solicitat prelungirea ccc pana la varsta copilului de 3 ani.S-a aprobat pana la data de 30 septembrie 2017.Doresc sa revin la serviciu in luna august pentru a beneficia de stimulentul de reinsertie.Intrebarea este daca acordarea stimulentului este conditionata de prelungirea certificatului de incadrare in grad de handicap si dupa data de 01 noiembrie 2017 in conditiile in care lege acorda in prezent stimulent pana la varsta de 4 ani ai copilului cu grad de handicap.
Cel mai recent răspuns: raularmencea , utilizator 19:21, 29 Decembrie 2016
raularmencea a scris:

.....Pe data de 25 decembrie 2016 am solicitat prelungirea ccc pana la varsta copilului de 3 ani.S-a aprobat pana la data de 30 septembrie 2017......


De ce s-a aprobat pana la 30 sept 2017 si nu pana la 24 ianuarie 2018?
pentru ca certificatul e valabil pana la 01 noiembrie 2016 is s-a scazut luna ce se cuvine celuilalt parinte.
Este o aberatie, deoarece durata CCC este de 3 ani pana la 24 ianuarie 2018.

Durata CCC este prevazuta de lege si nu stabilita de angajator... sa citeasca mai bine art.2 si art.25 din OUG 111/2010.

Condiția pentru prelungirea perioadei de acordare a stimulentului de inserție, este aceea ca persoana să se întoarcă la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani.


multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire acordare stimulent de insertie ElenaDS ElenaDS Buna ziua Anul acesta in ianuarie 2018 am primit un certificat de handicap cu grad usor pentru baietelul meu, certificat care e valabil pana in ianuarie ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie pentru copil incadrat in grad de handicap usor ancaelename ancaelename Buna ziua! Stimulentul de insertie se acorda pana la 4 ani ( copil incadrat in grad de handicap) daca acesta are certificat de incadrare valabil pana la 4 ... (vezi toată discuția)
Prelungire concediu crestere copil de la 2 la 3 ani. ELENA_M10 ELENA_M10 Buna ziua, as vrea sa stiu in ce masura se poate prelungi concediu de maternitate de la 2 la 3 ani pentru urmatoarea situatie:fetita mea de 1 an si 8 luni a ... (vezi toată discuția)