Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Inselaciune cumparare casa`
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Inselaciune cumparare casa`

Buna seara, acum 2 zile parintii mei au cumparat o casa cu un teren de 850 de metri patrati fara sa stie ca in n acte suprafata este de 250 de metri diferenta fiind concesionata de la primarie de fostul proprietar. Parintii mei sunt batrani iar cand le-a fost aratata si prezentata curtea au crezut ca tot ce vad este 250 de metri ca in acte si au achitat suma si au facut actele la notar. Azi au aflat ca au fost pacaliti. Ce este de facut in acest caz?
andreifor, utilizator
.........da, imi aduc aminte ,ca scria pe Cf-l meu conf.Leg 58/1974 ,terenul apartine statului Roman.
Asa amintesc ca inaintea Revolutiei propritarii imobilelor cu teren nu au putut instraina decat casa si o curte de 250mp,restul a intrat in posesia Statutului ,dar au putut folosi tot terenul pana la existenta constructiei.Dupa 1989 aceasta Lege a fost abrogata si proprietarii au primit inapoi acest teren, dar nu automat trebuia facut demersuri simple.( Noi asa am rezolvat )
S-ar putea ca cine a vandut acest imobil nici nu stia ca nu are pe CF.tot terenul,daca si El asa a cumparat.Gardul acela poate sa fie si de 50 de ani acolo.