Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Juridic.. drepturi dupa casatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Juridic.. drepturi dupa casatorie

M.ar interesa :In cazul in care nu sunt casatorita insa am un copil cu viitorul meu sot..purtand numele tatalui..iar acesta doreste bunurile (casa masina etc)sa isi treaca pe numele sau inainte de casatorie (specific..totul facut impreuna)..ce drept as mai avea dupa casatorie eu ..daca acestea sunt trecute doar pe numele lui?
Explicati concret cum intelegeti dvs. termenul ”a trece pe numele lui bunurile” ????

Din punct de vedere juridic, acest lucru presupune un contract de vanzare-cumparare sau donatie.

Este evident, ca incheind un astfel de contract, dreptul de proprietate se transfera in totalitate catre cumparator.

Bunurile dobandite inaintea casatoriei sunt, si vor ramane mereu, bunuri proprii, indiferent de numarul anilor de casatorie sau de numarul casatoriilor.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Deci sa inteleg ca odata ce el face un astfel de act eu s fata nu vom avea niciun drept la bunurile acestea in cazul unui divort?
Bunurile sunt deja proprii și în prezent, având în vedere că sunteți necăsătoriți.
Cine le-a cumpărat și are chitanța fiscală(probă doveditoare) este proprietarul de drept, și nefiind căsătorit este proprietar exclusiv.
Dacă le-ați cumpărat dvs, atunci le aveți în proprietate ca bunuri proprii.
Dacă le-ați achiziționat împreună, ar trebui să fiți trecuți amândoi pe chitanța fiscală.
`
Copii nu au drepturi la bunurile părinților, ci numai după decesul acestora devin moștenitori.
Fata dvs nu poate avea vreun drept la bunurile tatălui ei, și nici la bunurile dvs.
Dapix, utilizator
Concret..adica se va face un act de vanzare cumparare pe numele lui..din partea parintilor..pt casa care e ridicata la ei in curte...s nu vor ca eu sa intru in acele acte chiar daca suntem impreuna de 6 ani s avem s un copil
Casa si masina sunt pe numele soacrei mele..deci im mod direct le va trece pe numele lui..inainte de cununia noastra civila