avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Juridic.. drepturi dupa casatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Juridic.. drepturi dupa casatorie

M.ar interesa :In cazul in care nu sunt casatorita insa am un copil cu viitorul meu sot..purtand numele tatalui..iar acesta doreste bunurile (casa masina etc)sa isi treaca pe numele sau inainte de casatorie (specific..totul facut impreuna)..ce drept as mai avea dupa casatorie eu ..daca acestea sunt trecute doar pe numele lui?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 12:26, 30 Decembrie 2016
Explicati concret cum intelegeti dvs. termenul ”a trece pe numele lui bunurile” ????

Din punct de vedere juridic, acest lucru presupune un contract de vanzare-cumparare sau donatie.

Este evident, ca incheind un astfel de contract, dreptul de proprietate se transfera in totalitate catre cumparator.

Bunurile dobandite inaintea casatoriei sunt, si vor ramane mereu, bunuri proprii, indiferent de numarul anilor de casatorie sau de numarul casatoriilor.
Ultima modificare: Vineri, 30 Decembrie 2016
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Deci sa inteleg ca odata ce el face un astfel de act eu s fata nu vom avea niciun drept la bunurile acestea in cazul unui divort?
Bunurile sunt deja proprii și în prezent, având în vedere că sunteți necăsătoriți.
Cine le-a cumpărat și are chitanța fiscală(probă doveditoare) este proprietarul de drept, și nefiind căsătorit este proprietar exclusiv.
Dacă le-ați cumpărat dvs, atunci le aveți în proprietate ca bunuri proprii.
Dacă le-ați achiziționat împreună, ar trebui să fiți trecuți amândoi pe chitanța fiscală.
`
Copii nu au drepturi la bunurile părinților, ci numai după decesul acestora devin moștenitori.
Fata dvs nu poate avea vreun drept la bunurile tatălui ei, și nici la bunurile dvs.
Ultima modificare: Vineri, 30 Decembrie 2016
Dapix, utilizator
Concret..adica se va face un act de vanzare cumparare pe numele lui..din partea parintilor..pt casa care e ridicata la ei in curte...s nu vor ca eu sa intru in acele acte chiar daca suntem impreuna de 6 ani s avem s un copil
Casa si masina sunt pe numele soacrei mele..deci im mod direct le va trece pe numele lui..inainte de cununia noastra civila

Alte discuții în legătură

Codul civil ContSters96930 ContSters96930 Este adevarat ca daca ma casatoresc acum,deci ma cunun cu prietenul care il am dupa noul cod civil daca ne despartim el are dreptul la apartamentul meu pe care ... (vezi toată discuția)
Statut juridic bunuri dobandite inainte/dupa casatorie Apetre1028 Apetre1028 Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarea chestiune: Parintii mei ar vrea sa ma ajute cu un apartament, urmeaza sa ma casatoresc anul ... (vezi toată discuția)
Drepturi proprietate imobil obtinut inainte de casatorie ionutmcinjau ionutmcinjau Buna seara. Sunt tanar, am 23 ani, recent am achizitionat un apartament pe numele meu cu surse provenite astfel ( 80% donatie parinti + 20% surse proprii-job). ... (vezi toată discuția)