avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire dupa parinti divortati, unul decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire dupa parinti divortati, unul decedat

Buna ziua
As dori sa prezint o situatie si cateva intrebari

Tata si mama cu 2 copii minori
T + M > c1 + c2
Parintii divorteaza si isi impart averea
T ia in custodie c1
M ia in custodie c2
T se recasatoreste cu MR
Copii devin adulti
T moare
Se face succesiunea dupa T
c1 ramane singur mostenitor dupa T prin acordarea unei sume de bani catre c2 - MR renunta la mostenire in favoarea C1

Intrebari:
1. Dupa moartea MR - c2 are drepturi dupa aceasta? - MR are terenuri (le-a capatat dupa moartea T prin retrocedari) - MR doreste ca totul sa-i ramana c1 pe care l-a crescut
2. Dupa moartea M - c1 are drepturi dupa acesta chiar daca s-au incheiat acte intre M si c2?

Sper ca m-am facut inteles, situatia fiind destul de incalcita
Va multumesc



Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:55, 6 Ianuarie 2017
Copiii c1 si c2 nu o moștenesc (legal) pe MR pentru că nu este mama lor. Însă MR poate lasa testament oricui dorește.

Amândoi copiii o mostenesc pe M - femeia care i-a născut.

.
Ultima modificare: Joi, 5 Ianuarie 2017
romascanu, moderator
Multumesc pentru raspuns
Atunci mai pun o intrebare:
Cine ar mosteni legal dupa MR? - MR a avut 2 surori care au decedat, dar au copii

O zi buna
nepotii au drept de mostenire si ar mosteni tot in lipsa unui testament al lui MR pt copilul c2.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire copii casatorii diferite Sekler Sekler Mama din prima casatorie are doi copii C1 si C2. Divorteaza si se recasatoreste rezultand alti doi copii C3 si C4. In timpul celei de a doua casatorii sotii ... (vezi toată discuția)
Reprezentare succesorală după vechiul cod civil Nikkal Nikkal Bună ziua. M-am lovit de următoarea speță legată de reprezentarea succesorală și vreau să vă cer părerea și vouă.Toate evenimentele din speță ... (vezi toată discuția)
Casa parintilor Ghinda02 Ghinda02 Daca apartamentul in care locuiesc este al parintilor mei, luat dupa Revolutie, pe numele amandorura voi mostenii vreun procentaj dupa moartea unuia din ... (vezi toată discuția)