Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire dupa parinti divortati, unul decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire dupa parinti divortati, unul decedat

Buna ziua
As dori sa prezint o situatie si cateva intrebari

Tata si mama cu 2 copii minori
T + M > c1 + c2
Parintii divorteaza si isi impart averea
T ia in custodie c1
M ia in custodie c2
T se recasatoreste cu MR
Copii devin adulti
T moare
Se face succesiunea dupa T
c1 ramane singur mostenitor dupa T prin acordarea unei sume de bani catre c2 - MR renunta la mostenire in favoarea C1

Intrebari:
1. Dupa moartea MR - c2 are drepturi dupa aceasta? - MR are terenuri (le-a capatat dupa moartea T prin retrocedari) - MR doreste ca totul sa-i ramana c1 pe care l-a crescut
2. Dupa moartea M - c1 are drepturi dupa acesta chiar daca s-au incheiat acte intre M si c2?

Sper ca m-am facut inteles, situatia fiind destul de incalcita
Va multumesc

Copiii c1 si c2 nu o moștenesc (legal) pe MR pentru că nu este mama lor. Însă MR poate lasa testament oricui dorește.

Amândoi copiii o mostenesc pe M - femeia care i-a născut.

.
romascanu, moderator
Multumesc pentru raspuns
Atunci mai pun o intrebare:
Cine ar mosteni legal dupa MR? - MR a avut 2 surori care au decedat, dar au copii

O zi buna
nepotii au drept de mostenire si ar mosteni tot in lipsa unui testament al lui MR pt copilul c2.