Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Un sfat va rog
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Un sfat va rog

Contract de vanzare- cumparare incheiat intre doua societati comerciale.
La termenul de livrare convenit, cumparatorul nu vine sa-si ridice marfa. Termenul pentru plata marfii era de 10 zile de la livrare. Eu, vanzator, in aceasta situatie ce pot face? Pot pretinde pretul?
Va putea pune in executare aceasta hotarare "de a ridica marfa" executorul judecatoresc?
La obligatia "de a face" cand formulati actiunea o faceti cu 2 capete de cerere, respectiv:
1. obligatia "de a face" sa-si ridice marfa comandata, pt care are si contract
2. daune moratorii pe zi de intarziere de ____(cat treceti),
tocmai acest al II-lea capat de cerere daunele moratorii sunt de constrangere, cu cat sta mai mult cu atat se strang, si nu o sa-i convina ca ele se calculeaza in BANI si se executa ca orice creanta.
Inocentia
Dar nu stiu cum sa calculez aceste daune moratorii si sa fie si pertinente
Aceste daune nu se calculeaza. Ele se pretind (de ex, 20RON/zi, 50 RON/zi etc).
Daunele moratorii trebuie dovedite, cum fac eu aceasta dovada. Nu cumva este vorba de daune cominatorii?