Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pontaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pontaj

Buna ziua,
Nu stiu daca am ales forumul bun, dar as dori sa intreb , intr-o societate comerciala cine are raspunderea juridica pentru intocmirea fiselor de pontaj? Cui ii revine obligatia legala sa intocmeasca fisele de pontaj si cine este responsabil legal de intocmirea lor corecta ? Exista o prevedere legala clara in aceasta privinta?
Potrivit art.119 c.mun., angajatorul are obligaţia de a ţine evidenţa orelor de muncă prestate de fiecare salariat şi de a supune controlului inspecţiei muncii această evidenţă ori de câte ori este solicitat.

In practica, evidenţa orelor de muncă prestate de fiecare salariat se ţine de căre angajator prin intermediul foii colective de pontaj sau a condicii de prezenta.

De asemenea, angajatorul are dreptul de a stabili atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii.

Tot din practica va spun , avand in vedere ca legea nu prevede expres in sarcina cui revine aceasta obligatie, evidenta orelor de munca este in sarcina celor de la resurse umane la unii angajatori , iar la altii la cei de la contabilitate.