Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

sunt casatorit de 8 ani sotia mea are un copil din prima casatorie si sm facut cu ea inca un copil , ea nu a lucrat niciodata, eu am avut un apartament si masina inainte de casatorie pe care leam vindut si am luat o casa cu gradina in curte am facut actele si am trecuto si pe sotia mea in acte am inceput alta casa dar este la rosu am fost plecat mult timp in portugalia sa trimit bani acasa in acest timp sotia mea a gasit un amant de vreo 2 ani cu care este si acum. eu ii trimiteam bani si ea se distra .acum ca am venit acasa si nu mai are bani a bagat divort si vrea jumatate din avere ,. spuneti-mi si mie ce pot sa fac ca sa nu cistige la proces nimic din avere va multumesc
Ca sa nu castige nimic din avere nu se poate , insa se poate ca sa dovediti cu documente (bancare , western union sau alte documente) ca dvs ati contribuit in cea mai mare parte la cumpararea casei si la constructia celei noi. Astfel veti putea solicita instantei sa va atribuie cele 2 locuinte cu drept de sulta pentru sotie (o suma de bani pe care instanta o va stabili de plata pentru sotia ca parte a contributiei sale la patrimoniul comun)
B-)
Bunurile realizate in perioada casatoriei urmeza a parcurge procedura paratajului,legal revenind 50% fiecarei parti.
In conditiile in care consimtiti pe cale amiabila,puteti modifica proportiile in favoarea uneia dintre parti.
Pentru competenta solutionare,apelati la avocat specialist.
Si in partajul judiciar e posibila o alta cota decat 50-50!
Totul depinde de dovezile propuse...
...care sunt propuse, evident, de avocat!
J H a scris:

Si in partajul judiciar e posibila o alta cota decat 50-50!
Totul depinde de dovezile propuse...
...care sunt propuse, evident, de avocat!

Corect , doar ca dovezile nu sunt propuse de avocat ci trebuie sa fie furnizate de client....avocatul nu are cum sa "fabrice" probe intr-un sens sau altul.El doar foloseste probele care ii sunt puse la dispozitie!B-)
Propuse in instanta!!!
Multumit domnu` avocat?:P