avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

sunt casatorit de 8 ani sotia mea are un copil din prima casatorie si sm facut cu ea inca un copil , ea nu a lucrat niciodata, eu am avut un apartament si masina inainte de casatorie pe care leam vindut si am luat o casa cu gradina in curte am facut actele si am trecuto si pe sotia mea in acte am inceput alta casa dar este la rosu am fost plecat mult timp in portugalia sa trimit bani acasa in acest timp sotia mea a gasit un amant de vreo 2 ani cu care este si acum. eu ii trimiteam bani si ea se distra .acum ca am venit acasa si nu mai are bani a bagat divort si vrea jumatate din avere ,. spuneti-mi si mie ce pot sa fac ca sa nu cistige la proces nimic din avere va multumesc
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 07:58, 5 Septembrie 2009
luci6775 a scris:

sunt casatorit de 8 ani sotia mea are un copil din prima casatorie si sm facut cu ea inca un copil , ea nu a lucrat niciodata, eu am avut un apartament si masina inainte de casatorie pe care leam vindut si am luat o casa cu gradina in curte am facut actele si am trecuto si pe sotia mea in acte am inceput alta casa dar este la rosu am fost plecat mult timp in portugalia sa trimit bani acasa in acest timp sotia mea a gasit un amant de vreo 2 ani cu care este si acum. eu ii trimiteam bani si ea se distra .acum ca am venit acasa si nu mai are bani a bagat divort si vrea jumatate din avere ,. spuneti-mi si mie ce pot sa fac ca sa nu cistige la proces nimic din avere va multumesc


"Nu se da nicio pedeapsa fara sa fie aplicata o lege"-"Nulla poena sine lege"

Formulati actiune de partaj impotriva sotiei prin care solicitati ca impartirea bunurilor sa fie facuta in functie de contributia dvs.majora ,raportat la faptul ca bunurile vandute anterior erau bunuri proprii si contravaloarea acestora a reprezentata suma cu care ati cumparat cumparat prima casa,de asemeni trebuie sa aratati ca contributia sotiei s-a limitat numai la treburile gospodaresti,dvs.fiind cel care care ati contribuit din punct de vedere material in mod exclusiv.Puteti dovedi aceasta cu documente bancare,actele de vanzare ale masinii si apartamentului,alte acte,interogatoriu,cu martori si expertize de evaluare a bunurilor mobile si imobile.Administrarea acestor probatorii va dovedi si contributia majora pe care o veti solicita in partajarea bunurilor.
Este indicat, ca in conformitate cu disp.art.271 c.pr.civ.,daca se poate,sa ajungeti la o intelegere care va face parte integranta din hotararea de partaj,scutind astfel timpul de derulare a procesului.Aceasta hotarare are avantajul ca este definitiva si ca reprezinta vointa dvs.expresa ,eliminand astfel tensiunile care se creaza pe parcursul judecarii unei astfel de cauze.
acum ca am venit acasa si nu mai are bani a bagat divort si vrea jumatate din avere ,. spuneti-mi si mie ce pot sa fac ca sa nu cistige la proces nimic din avere va multumesc


Sa nu-i revina chiar "nimic" in urma impartelii nu e posibil.O cota parte mai mica decat a dumneavoastra ,din dreptul de proprietate , da.
Bunurile dobandite de la data casatoriei sunt comune (cu exceptiile prevazute de art.31 C.Fam) ,iar, in vederea sistarii proprietatii devalmase , pana si munca sotiei in gospodarie e apreciata ( de unde are si ea un drept ).

Asa ca, daca doriti sa rasturnati in mod corespunzator prezumtia de contributie egala a celor doi soti la regimul matrimonial de bunuri , mai bine va ganditi la mijloacele de proba care va ajuta in acest sens , incat sa existe o imparteala care sa corespunda realitatii.
Succes.;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divorț și partaj: pot obține mai mult de 50% din valoarea imobilului dacă dovedesc că toate cheltuielile din timpul căsniciei au fost suportate de mine? Costantino Costantino Dupa 10 ani de casnicie sotia vrea divortul,in acesti 10 ani am cumparat un apatrament (drept comun ) ,dar ratele in totalitate si valoarea apartamentului ... (vezi toată discuția)
Partaj bunuri comune in timpul casatoriei catalin_2016 catalin_2016 Buna dimineata, Va rog, mai ales datorita faptului ca temporar nu locuiesc in Romania si nu pot consulta un avocat cu urmatoarea problame, sa imi un sfat : In ... (vezi toată discuția)
Intrebare in legatura cu modul de solutionatre a unui partaj cosmmaa cosmmaa Obiecul partajului sunt bunuri dobandite naintea casatoriei,precum si bunuri dobandite in timpul casatoriei,cadouri personale .Apartamentul bun comun 1/2 ... (vezi toată discuția)