Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

sunt casatorit de 8 ani sotia mea are un copil din prima casatorie si sm facut cu ea inca un copil , ea nu a lucrat niciodata, eu am avut un apartament si masina inainte de casatorie pe care leam vindut si am luat o casa cu gradina in curte am facut actele si am trecuto si pe sotia mea in acte am inceput alta casa dar este la rosu am fost plecat mult timp in portugalia sa trimit bani acasa in acest timp sotia mea a gasit un amant de vreo 2 ani cu care este si acum. eu ii trimiteam bani si ea se distra .acum ca am venit acasa si nu mai are bani a bagat divort si vrea jumatate din avere ,. spuneti-mi si mie ce pot sa fac ca sa nu cistige la proces nimic din avere va multumesc
luci6775 a scris:

sunt casatorit de 8 ani sotia mea are un copil din prima casatorie si sm facut cu ea inca un copil , ea nu a lucrat niciodata, eu am avut un apartament si masina inainte de casatorie pe care leam vindut si am luat o casa cu gradina in curte am facut actele si am trecuto si pe sotia mea in acte am inceput alta casa dar este la rosu am fost plecat mult timp in portugalia sa trimit bani acasa in acest timp sotia mea a gasit un amant de vreo 2 ani cu care este si acum. eu ii trimiteam bani si ea se distra .acum ca am venit acasa si nu mai are bani a bagat divort si vrea jumatate din avere ,. spuneti-mi si mie ce pot sa fac ca sa nu cistige la proces nimic din avere va multumesc

"Nu se da nicio pedeapsa fara sa fie aplicata o lege"-"Nulla poena sine lege"

Formulati actiune de partaj impotriva sotiei prin care solicitati ca impartirea bunurilor sa fie facuta in functie de contributia dvs.majora ,raportat la faptul ca bunurile vandute anterior erau bunuri proprii si contravaloarea acestora a reprezentata suma cu care ati cumparat cumparat prima casa,de asemeni trebuie sa aratati ca contributia sotiei s-a limitat numai la treburile gospodaresti,dvs.fiind cel care care ati contribuit din punct de vedere material in mod exclusiv.Puteti dovedi aceasta cu documente bancare,actele de vanzare ale masinii si apartamentului,alte acte,interogatoriu,cu martori si expertize de evaluare a bunurilor mobile si imobile.Administrarea acestor probatorii va dovedi si contributia majora pe care o veti solicita in partajarea bunurilor.
Este indicat, ca in conformitate cu disp.art.271 c.pr.civ.,daca se poate,sa ajungeti la o intelegere care va face parte integranta din hotararea de partaj,scutind astfel timpul de derulare a procesului.Aceasta hotarare are avantajul ca este definitiva si ca reprezinta vointa dvs.expresa ,eliminand astfel tensiunile care se creaza pe parcursul judecarii unei astfel de cauze.
acum ca am venit acasa si nu mai are bani a bagat divort si vrea jumatate din avere ,. spuneti-mi si mie ce pot sa fac ca sa nu cistige la proces nimic din avere va multumesc

Sa nu-i revina chiar "nimic" in urma impartelii nu e posibil.O cota parte mai mica decat a dumneavoastra ,din dreptul de proprietate , da.
Bunurile dobandite de la data casatoriei sunt comune (cu exceptiile prevazute de art.31 C.Fam) ,iar, in vederea sistarii proprietatii devalmase , pana si munca sotiei in gospodarie e apreciata ( de unde are si ea un drept ).

Asa ca, daca doriti sa rasturnati in mod corespunzator prezumtia de contributie egala a celor doi soti la regimul matrimonial de bunuri , mai bine va ganditi la mijloacele de proba care va ajuta in acest sens , incat sa existe o imparteala care sa corespunda realitatii.
Succes.;)