avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... condiții loc de munca - desființare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

condiții loc de munca - desființare

Bună seara!
Vă rog să mă ajutați cu un răspuns :
- în ce condiții se poate desființa un post unic de la o instituție publica ?

-doar în baza unei legi sau directorul poate să schimbe Organigrama după cum dorește ?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 20:50, 9 Ianuarie 2017
Numai cine aproba organigrama unei institutii publice o poate modifica.

Vedeti daca va poate ajuta solutia instantei de mai jos:
Decizie de concediere. Desfiinţare post. Invocarea calităţii de post unic. Documentaţie incompletă. Efecte Contracte de muncă
[ link extern ]
Consiliul de administrație al instituției noastre publice poate modifica Organigrama, ulterior o trimite Consiliului județean care o aprobă, emițând o Hotărâre.
De exemplu, poate fi desființat singurul post de consilier juridic al instituției, dacă instituția noastră are personalitate juridică?
Iar Consiliul județean nu poate să asigure apărarea în fața instanței de judecată a instituției noastre publice care îi este subordonată ?
Institudacă nu ara noastră publică are pe rolul instanțelor judecătorești puteaite procese.
Speța dumneavoastră ar fi utilă în acest moment.
Eu lucrez la Resurse umane și am studii superioare juridice, însă nu am experiența necesară să îl înlocuiesc pe jurist.
Nici varianta ca instituția să dea afară juristul și apoi să apeleze la un avocat nu ar fi legal pentru că ar trebui să fie rechemat juristul ..Din șomaj ...
Doar dacă nu ar avea instituția noastră procese, poate că directorul ar putea să îl disponibilizare. ... doar dacă l-a împiedică faptul că instituția noastră publică are personalitate juridică și ...
La fel, directorul instituției noastre publice ar vrea să dea afară și alți câțiva salariați.
... înainte de pensionare, dar consider că nu poate exista o instituție publica fără jurist....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se reincadreaza si ce salarii - va avea personalul care nu se regaseste in grila de salarizare ? oanaportar oanaportar Buna ziua ! Va rog din suflet sa ne ajutati sa clarificam o problema privind modul cum trebuie procedat, adica - cum se reincadreaza si ce salarii - ... (vezi toată discuția)
Post unic norma intreaga - se poate transforma in jumatate de norma ? oanaportar oanaportar Bună ziua ! Vă rugăm din suflet să ne ajutați cât se poate de urgent cu un răspuns: - directorul instituției publice noastre vrea să transforme un ... (vezi toată discuția)
Institutia poate angaja cu contract un avocat ? oanaportar oanaportar Buna ziua ! Dumneavoastră aveți o vastă experiență în acest domeniu și știți cum se procedează. Va rugam frumos sa ne ajutati cu cateva ... (vezi toată discuția)