Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretire.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretire.

Contractul de intretinere cu uzufruct viager poate fi atacat ? La notariat ni s-a spus caci contractul poate fi atacat de persoana din intretinere, iar dupa decesul lui nu poate fi atacat de nici o ruda.
Asa este fiind "intitu personae" doar cel intretinut poate solicita anularea contractului p emotive de neexecutare(insuficienta hranei sau a medicamentelor etc) un astfel de proces poate fi insa continuat de mostenitorii celui intretinut. Pentru motive de valabilitate a actului de intretinere(eroare, viclenie, sau alte vicii de consimtamant) mostenitorii ar putea solicita si dupa deces nulitatea actului-insa un astfel de proces este mai mult decat dificil.

Cu stima
av. Gheorghe Alexandru
Acest contract poate fi atacat! Insa pentru anularea lui va trebui demonstrata neexecutarea contractului , respectiv lipsa de intretinere!B-)
Rezolutiunea poate opera in caz de neindeplinire a obligatiei de intretinere, cu rea credinta.
Desfiintarea contractului poate fi ceruta in instanta doar de intretinut in timpul vietii sale, iar dupa moartea acestuia, in proces vor intra mostenitorii acestuia.
Desfiintarea contractului de intretinere poate fi ceruta doar pentru neindeplinirea obligatiilor de intretinere, astfel cum au fost asumate prin contract, de catre debitorii obligatiei, din culpa lor exclusiva. Daca intretinutul a refuzat intretinerea acordata sau a avut pretentii nejustificate de la debitori (ex.: vacante pe Coasta de Azur platite de debitori, asigurarea unui trai imbelsugat desi debitorii nu au resurse financiare corespunzatoare, la nivelul solicitat in mod neintemeiat de creditorul obligatiei etc.), actiunea sa va fi respinsa. ;)
alex1981g a scris:

Asa este fiind "intitu personae" doar cel intretinut poate solicita anularea contractului p emotive de neexecutare(insuficienta hranei sau a medicamentelor etc) un astfel de proces poate fi insa continuat de mostenitorii celui intretinut. Pentru motive de valabilitate a actului de intretinere(eroare, viclenie, sau alte vicii de consimtamant) mostenitorii ar putea solicita si dupa deces nulitatea actului-insa un astfel de proces este mai mult decat dificil.

Cu stima
av. Gheorghe Alexandru

Indiferent de faptul ca este intuitu personae sau nu, anularea contractului nu poate fi ceruta decat de catre partile din contract, spre deosebire de nulitatea absoluta, a carei constatare poate fi ceruta de oricare persoana interesata. Deci nu caracterul intuitu personae este relevant din acest punct de vedere.

Apoi, nu inteleg de ce ori de cate ori un user vorbeste despre posibilitatea atacarii unui contract i se raspunde invocandu-se anularea. Mai degraba cred ca userul avea in vedere desfiintarea contractului pentru neindeplinirea obligatiei de intretinere, lucru care nu are legatura nici in clin nici in maneca cu nulitatea (relativa sau absoluta). Nulitatea priveste sanctionarea unui act nevalid de la data intocmirii lui, pe cand reolutiunea sanctioneaza un act valabil incheiat dar in privinta caruia unul dintre contractanti nu si-a indeplinit obligatiile asumate.