Forum Discuţii juridice Executare silită titlu executor nul
Discuție deschisă în Executare silită

titlu executor nul

Se poate ridica pe calea contestatiei la executare, exceptia nulitatii absolute a titlului executor? Precizez ca ICCJ prin decizia nr.6/2015 a stabilit ca procesele verbale de contraventie nesemnate holograf sunt nule iar procesul verbal mi-a fost intocmit in anul 2011. Rog un raspuns competent
Buna seara,

Procesul verbal de contraventie trebuie contestat in termen de 15 zile de la comunicarea acestuia in temeiul dispozitiilor O.G. 2/2001.

Pe calea contestatiei la executare nu pot fi invocate motive de nulitate a procesului verbal de contraventie atata timp cat exista o procedura separata de contestare a titlului executoriu (procesul verbal).

Doar daca procesul verbal v-a fost comunicat o data cu actele de executare silita, puteti face atat contestatie la executare, cat si plangere impotriva procesului verbal (este obligatoriu sa faceti si plangerea impotriva procesului verbal, altfel contestatia la executare nu este intemeiata).
Buna seara,
deci procesul verbal de contraventie a devenit nul in baza unei Decizii nr6/2015, adica dupa 5 ani de la intocmire si 2 ani de la comunicare. Intrebarea era daca Decizia ICCJ se aplica in speta in faza de executare silita,ea nefacand deosebire de stadiul procesual?