Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua. Daca sotia e angajata la 4 ore,calculul pensiei alimentare se calculeaza la salariul net pe 4 ore,sau venitul net minim pe economie? Va multumesc frumos.
Depinde din ce motiv lucrează 4 ore.
1. dacă este aptă de muncă pentru normă întreagă, i se va calcula din salariul minim NET pe economie întreg de 8 ore.
2. dacă din motive medicale are capacitatea de muncă redusă la jumătate, i se va calcula pensia din venitul salarial NET rezultat în urma celor 4 ore de muncă.
Multumesc frumos. O zi buna.