Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident

biciclist pe drum european, beat (reiese din testul alcoolemiei).L-am evitat in ultimul moment, l-am lovit cu oglinda retrovizoare.L-am retinut pana la venirea ambulantei deoarece vroia sa plece.S-au dat declaratii in acea seara acum 6 luni.Politia tot suna si insista ca biciclistul vrea 1000 euro despagubiri.Au dreptul sa sune?Ce treaba tot au ei?In ce baza ii dau eu banii biciclistului?De ce nu suna biciclistul?Nu m-au mai chemat sa dau declaratii de atunci si nu m-au instiintat de nimic in mod oficial.Mi-au dat inapoi permisul pe loc dupa ce am facut testarea masinii si am pierdut o noapte intreaga in localitatea respectiva.Ceva sfaturi?multumesc!
1. inregistrati convorbirile;
2. nu le dati nici un ban, nimic, zero;
3. dati-l in judecata pe biciclist pentru paguba suferita cu oglinda retrovizoare;
4. daca aveti confirmarea ca suna de la politie, si aveti timp, reclamati fapta.
5. nu, nu au nici un drept sa sune, insa daca-i vorba de euro, atunci isi fac.

Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Care sunt concluziile politiei?A-ti fost audiat ulterior evenimentului de catre politie?
Implicarea politiei ca sa intermedieze acordarea de sume financiare ,nu are suport legal.
Daca intradevar biciclistul se afla sub influenta bauturilor alcoolice,daca exista consemnata aceasta stare de fapt,nu se regaseste justificare pentru care sa acordati suma solicitata.
da, era beat reiese clar v-am zis din actele de la spital.L-am tinut cu forta pana a venit salvarea ca vroia sa plece.Nu am fost audiat ulterior, am fost contactat de cateva ori de agentul de politie pentru bani, care , din pct-ul lor de vedere sunt pretentiile biciclistului.
Pana nu reiese vreo culpa a dumneavoastra in producerea accidentului , nu achitati nicio suma cu titlu de despagubire , in vederea repararii prejudiciului cauzat.
Urmati cursul actelor de cercetare.
Biciclistul respectiv a fost internat? Cate zile de ingrijiri medicale a avut?
Oricum , consider ca este culpa lui ....cu siguranta nu avea ce cauta pe un drum european, beat ....
De aceea, va sfatuiesc sa nu dati nici un ban....