avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident

biciclist pe drum european, beat (reiese din testul alcoolemiei).L-am evitat in ultimul moment, l-am lovit cu oglinda retrovizoare.L-am retinut pana la venirea ambulantei deoarece vroia sa plece.S-au dat declaratii in acea seara acum 6 luni.Politia tot suna si insista ca biciclistul vrea 1000 euro despagubiri.Au dreptul sa sune?Ce treaba tot au ei?In ce baza ii dau eu banii biciclistului?De ce nu suna biciclistul?Nu m-au mai chemat sa dau declaratii de atunci si nu m-au instiintat de nimic in mod oficial.Mi-au dat inapoi permisul pe loc dupa ce am facut testarea masinii si am pierdut o noapte intreaga in localitatea respectiva.Ceva sfaturi?multumesc!
rectificare: alcolemia biciclistului era 1.8 la mie nu 1.02 cum am afirmat initial.Asta a aflat azi avocata care a sunat la Fagaras.Asta e alcolemie mare nu?Eu nu stiu nimic de alcolemie, nu consum alcol si nici nu am idee ce inseamna 1.8 .
Este o alcoolemie foarte mare. In functie de constitutia victimei ...se poate vorbi de o stare apropiata comei etilice.
@vallentin...: Va multumesc anticipat pentru pastrarea unui climat de buna intelegere in Forum.
vallentin24 a scris:

rectificare: alcolemia biciclistului era 1.8 la mie nu 1.02 cum am afirmat initial.Asta a aflat azi avocata care a sunat la Fagaras.Asta e alcolemie mare nu?Eu nu stiu nimic de alcolemie, nu consum alcol si nici nu am idee ce inseamna 1.8 .

1.8 alcoolemie inseamna ca un individ de cca. 80 de kg a ingerat cam 350 ml de bautura tare de cca. 40% alcool adica 110 g alcool pur. In mod firesc cu o asemenea alcoolemie trebuie sa ai serioase probleme de echilibru, orientare spatio-temporala, etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Litigiu accident auto. liviu f liviu f Am un amic in Targu Mures, sofer profesionist, care, conducandu-si duba pe un drum care are doar cate o banda pe sens, a acrosat, cu oglinda, un biciclist ... (vezi toată discuția)
Daune alinacosmina alinacosmina Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat juridic intr-o problema. Sotul meu a avut un accident luna trecuta din care a rezultat vatamarea corporala a ... (vezi toată discuția)
Daune in urma accident alinacosmina alinacosmina Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat juridic intr-o problema. Sotul meu a avut un accident luna trecuta din care a rezultat vatamarea corporala a ... (vezi toată discuția)