Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident

biciclist pe drum european, beat (reiese din testul alcoolemiei).L-am evitat in ultimul moment, l-am lovit cu oglinda retrovizoare.L-am retinut pana la venirea ambulantei deoarece vroia sa plece.S-au dat declaratii in acea seara acum 6 luni.Politia tot suna si insista ca biciclistul vrea 1000 euro despagubiri.Au dreptul sa sune?Ce treaba tot au ei?In ce baza ii dau eu banii biciclistului?De ce nu suna biciclistul?Nu m-au mai chemat sa dau declaratii de atunci si nu m-au instiintat de nimic in mod oficial.Mi-au dat inapoi permisul pe loc dupa ce am facut testarea masinii si am pierdut o noapte intreaga in localitatea respectiva.Ceva sfaturi?multumesc!
Acum mai nou, convorbirile telefonice se inregistreaza si se pastreaza timp de 6 luni.
Vedeti intii daca e legal ca politia sa solicite aceste daune si daca nu cereti scietatii de telefonie inregistrarile pentru a putea proba cu ele.

Cromatic, utilizator
In conditiile precizate de autorul topicului,agentul de politie nu are in exercitarea obligatiilor de serviciu,obligatia sau datoria sa se implice in vederea obtineri de foloase de catre partile aflate intr-un eveniment sau in cercetare .
Este situatie similara acelora mediatizate in care politisti,au oprit in trafic tiruri,pentru pretins control documente,cu extindere nelegala asupra valorilor financiare detinute de soferi ,valori care prin "metoda maradonna" erau "ajustate ".
am si eu o problema si nu stiu cum sa procedez, tatal meu a fost lovit de un taxi pe trecerea de pietoni "nu iau tinut franele ca era ud pe jos" in fine sa ajuns la concluzia ca soferul a fost vinovat, tata a suferi o contuzie la cap dar nu a vrut sa ramana internat,tata nu a facut plagere inca ,accidentu sa produs aseara,cum pot sa ajung la o intelegere cu soferu???
tudorel_vale..,inainte de a ajunge la o intelegere cu soferul,desfasurati toate activitatile pentru a constata leziunile si eventualele consecinte suferite de tatal dvs.
Incercati sa acordati prioritate aspectului medical si abia ulterior aceluia pecuniar.
Teoretic puteti incerca o intelegere,dar nimeni nu poate garanta ca soferul accepta pretentiile dvs.
pana la urma sa internat in spital pentru investigatii,a mers si la medicu legist si dansu nea zis ca ai trebuie dovada ca a fost accident de masina,dovada o pot lua de la politie sau de unde ce dovada tre sa ai duc la medic???