avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident

biciclist pe drum european, beat (reiese din testul alcoolemiei).L-am evitat in ultimul moment, l-am lovit cu oglinda retrovizoare.L-am retinut pana la venirea ambulantei deoarece vroia sa plece.S-au dat declaratii in acea seara acum 6 luni.Politia tot suna si insista ca biciclistul vrea 1000 euro despagubiri.Au dreptul sa sune?Ce treaba tot au ei?In ce baza ii dau eu banii biciclistului?De ce nu suna biciclistul?Nu m-au mai chemat sa dau declaratii de atunci si nu m-au instiintat de nimic in mod oficial.Mi-au dat inapoi permisul pe loc dupa ce am facut testarea masinii si am pierdut o noapte intreaga in localitatea respectiva.Ceva sfaturi?multumesc!
Avand in vedere persistenta cu care afirmati ca sunteti contactat telefonic de catre agentul de politie pentru acordare de bani,pentru lamurirea situatie,aveti calitatea sa va adresati sefului ierarhic al agentului care persisita in cererea pecuniara si sa solicitati comunicarea concluziilor politie refritoare la evenimnetul in care a-ti fost implicat dvs si biciclistul
Cu aceasta ocazie comunicati/sesizati repetatele contacte telefonice din partea agentului proband afirmatia fie cu listing,fie direct cu telefonul .
Puteti sa solicitati lamurirea aspectului referitor la interesul agentului ,daca reprezinta sarcina in exercitarea obligatiilor de serviciu sau din contra reprezinta strict interes personal .
u.b.i.k. a scris:

1. inregistrati convorbirile;
2. nu le dati nici un ban, nimic, zero;
3. dati-l in judecata pe biciclist pentru paguba suferita cu oglinda retrovizoare;
4. daca aveti confirmarea ca suna de la politie, si aveti timp, reclamati fapta.
5. nu, nu au nici un drept sa sune, insa daca-i vorba de euro, atunci isi fac.


nu dau biciclistul in judecata chiar daca o simpla oglinda costa multi bani .e vai de mama lui, sa-l mai dau si eu in judecata ....


ynocentta a scris:

Avand in vedere persistenta cu care afirmati ca sunteti contactat telefonic de catre agentul de politie pentru acordare de bani,pentru lamurirea situatie,aveti calitatea sa va adresati sefului ierarhic al agentului care persisita in cererea pecuniara si sa solicitati comunicarea concluziilor politie refritoare la evenimnetul in care a-ti fost implicat dvs si biciclistul
Cu aceasta ocazie comunicati/sesizati repetatele contacte telefonice din partea agentului proband afirmatia fie cu listing,fie direct cu telefonul .
Puteti sa solicitati lamurirea aspectului referitor la interesul agentului ,daca reprezinta sarcina in exercitarea obligatiilor de serviciu sau din contra reprezinta strict interes personal .


acum suna cu numar ascuns, nu sunt ei destepti dar au experienta.la inceput nu au sunat cu numar ascuns.Plus ca politistul care a facut poze la bicicleta, a insurubat capacelul dinamului,probabil ca vor incerca sa spuna ca bicicleta avea lumini dar orice ar spune eu stiu ca nu are ce cauta pe drum european, mai ales ca mai era un drum paralel pe langa un lan de porumb si pe care biciclistul il putea folosi.
va multumesc tuturor pentru raspunsurile date, astept in continuare sfaturi, am motive sa ma gandesc la unele rautati idn partea politiei mai ales ca initial au refuzat sa ia declaratie scrisa unui martor si cum am scris mai inainte, fotograful politiei a insurubat dinamul bicicletei, dinam fara de care bicicleta nu avea lumini.Sincer sunt convins ca au vechime in "porcarii" de genul asta de pe urma carora vor sa se imbogateasca.Si nu cred ca inregistrarea telefonica ma va ajuta cumva,chiar daca eu stiu sigurca e de la politie si cere bani in numele biciclistului,dar oricine poate sa se dea cine vrea la telefon.
valentin 24,deja problema "
cu suna cu nr ascuns ,a insurubat capacelul dinamului
...",conduce la ideea ca la momentul evenimentului nu s-a incheiat PV .
In calitatea de parte implicata in eveniment pentru lamurirea aspectelor ,inclusiv clarificarea implicarii agentului prin telefoane in vederea determinarii dvs la plati in favoarea biciclistului,va obliga sa intreprindeti demersuri urgente la nivelul politiei a carei reprezentanti in urma cu 6 luni au intreprins constatarea circumstantelor in care s-a produs evenimentul.Este important sa solicitati comunicarea concluziilor cercetarilor ,eventual existenta de documente medicale obtinute de catre biciclist Numai dupa ce ve-ti detine aceste minime informatii concrete,eventual si altele,ve-ti putea cunoaste situatia reala si eventual ce demersuri sunt necesare .

Alte discuții în legătură

Litigiu accident auto. liviu f liviu f Am un amic in Targu Mures, sofer profesionist, care, conducandu-si duba pe un drum care are doar cate o banda pe sens, a acrosat, cu oglinda, un biciclist ... (vezi toată discuția)
Daune alinacosmina alinacosmina Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat juridic intr-o problema. Sotul meu a avut un accident luna trecuta din care a rezultat vatamarea corporala a ... (vezi toată discuția)
Daune in urma accident alinacosmina alinacosmina Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat juridic intr-o problema. Sotul meu a avut un accident luna trecuta din care a rezultat vatamarea corporala a ... (vezi toată discuția)