avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident

biciclist pe drum european, beat (reiese din testul alcoolemiei).L-am evitat in ultimul moment, l-am lovit cu oglinda retrovizoare.L-am retinut pana la venirea ambulantei deoarece vroia sa plece.S-au dat declaratii in acea seara acum 6 luni.Politia tot suna si insista ca biciclistul vrea 1000 euro despagubiri.Au dreptul sa sune?Ce treaba tot au ei?In ce baza ii dau eu banii biciclistului?De ce nu suna biciclistul?Nu m-au mai chemat sa dau declaratii de atunci si nu m-au instiintat de nimic in mod oficial.Mi-au dat inapoi permisul pe loc dupa ce am facut testarea masinii si am pierdut o noapte intreaga in localitatea respectiva.Ceva sfaturi?multumesc!
astazi am fost instiintat ca s-a inceput inceperea urmaririi penale, dar nu prea inteleg: asa repede? ieri inca mai vroia 1000 euro spaga politistul si azi dosarul e deja la procuratura si s-a dat o solutie? Care sunt pasii care trebuie sa-i urmeze un dosar?Am aflat acolemia biciclistului: 1.02 .Mi-au zis ca a avut multe zile spitalizare, n-au vrut sa-mi spuna cate.Nu are cum sa aiba spitalizare ca nici in spital nu vroia sa stea, alerga ca un nebun pe hol.Macar daca il loveam cu masina dar a fost lovit doar cu oglinda retrovizoare.Sa nu uit, e vorba de politia din Fagaras.N-am cuvinte sa ma exprim vis-a-vis de ei.Si nu cred ca vulgaritatea extrema e permisa pe forum.
tudorel_vale ,dovada o solicitati la politia care a fost prezenta la fata locului ,care a constat si a consemnat circumstantele ,probele medicale primare.
valentin 24,neclaritatea dvs referitoare la rapiditate este foarte usor de lamurit.
Agentul de politie responsabil ,in baza probelor ,a realizat 1 raport ,la finalul caruia sunt prezentate concluziile .
Functie de concluzii,de existenta indiciilor temeinice ,a circumstantelor care conduc la incadrarea faptei sub incidenta prevederilor in vigoare,procurorul in exercitarea obligatiilor de serviciu ,cu precadere si cu celeritate solutioneaza plangerea,ceea ce s-a intamplat in cazul dvs
Solutia pronuntata de catre autoritati,politie+parchet se bazeaza pe probe legale temeinice si pertinente ,nu pe supozitii.
Vulgaritatea nu solutioneaza si nu modifica probele,din contra pot avea o consecinta negativa asupra dvs .
In raport de situatia actuala,insuficient precizata de catre dvs ,care este solutia de care aveti cunostiinta?,in eventualitatea in care sunteti interesat sa lamuriti cauza,
dupa precizarea conform careia victima a avut multe zile de spitalizare,se cam contureaza un tablou cu zile spitalizare,eventual zilele ingrijiri medicale,functie de care se poate stabili si incadra fapta.
Functie de solutia finala a procurorului ,se pot analiza .eventual preciza etapele urmatoare.
scuze, nu inteleg mai nimic.Am contacta deja 2 avocati care se vor ocupa de problema, revin cu detalii.Din ce spuneti dvs, suna de parca avem justitie in tara asta si politistul nu mai e un spagar jegos e un "om al legii" care isi face meseria.Pe ce lume traiti?Imi vorbiti de celeritate dar accidentul a avut loc in martie.Nici macar nu stia unde gaseste formularele pentru constatare accident, i-au trebuit 3 ore si sa scoale din somn 2-3 colegi.Ati folosit expresia : "in baza probelor", dar probele principale pe care le au impotriva mea e lipsa intentiei de a da spaga.Ca biciclistul era beat pe mijlocul drumului nu conteaza?Ca bicicletele nu au voie pe drumuri europene nu conteaza?
Conteaza foarte mult ca biciclistul era beat si ca circula pe un drum european. Astea sunt probe in apararea dumneavoastra si in dovedirea nevinovatiei. Daca ati luat legatura cu avocati este foarte bine....nu stiu chiar daca erau necesar 2 avocati, dar pana la urma optiunea va apartine. Mergeti pe mana avocatilor, cu siguranta ei stiu cum sa va formuleze apararile.

Alte discuții în legătură

Litigiu accident auto. liviu f liviu f Am un amic in Targu Mures, sofer profesionist, care, conducandu-si duba pe un drum care are doar cate o banda pe sens, a acrosat, cu oglinda, un biciclist ... (vezi toată discuția)
Daune alinacosmina alinacosmina Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat juridic intr-o problema. Sotul meu a avut un accident luna trecuta din care a rezultat vatamarea corporala a ... (vezi toată discuția)
Daune in urma accident alinacosmina alinacosmina Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat juridic intr-o problema. Sotul meu a avut un accident luna trecuta din care a rezultat vatamarea corporala a ... (vezi toată discuția)