Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe apartament inchiriat unei firme. ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe apartament inchiriat unei firme. Destinatie,activitate birouri.

Buna ziua.Am inchiriat apartamentul care este adresa noastra de domiciliu,unei societati comerciale care il foloseste pe post de birouri.Contractul de inchiriere este in registrat la organul fiscal si platim impozitul datorat pe venitul astfel obtinut.Intrebarea mea este legata de valoarea impozitului pe cladire(apartament), pe care trebuie sa o platim laPrimarie(taxe si impozite),si daca trebuie sa platim mai mult fata de anii precedenti.O alta problema ar fi plata taxei de salubritate pe care o platim si noi ca si proprietari(140lei/an2016),si chiriasii(societatea respectiva),ei platind aprox. 300lei/an.Este corect sa se perceapa aceeasi taxa(salubritate),de doua ori pe an,pe aceeasi adresa?Va multumesc.

Da, va trebui sa platiti impozit pentru cladire nerezidentiala. Trebuie sa depuneti in 30 de zile la DITL o declaratie privind schimbarea destinatiei imobilului.
Va multumesc pentru raspuns.