Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj/indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj/indemnizatie crestere copil

Buna ziua,

am rugamintea de a imi raspunde la cateva intrebari.
Din 5,04,2016 lucrez la o firma.In sept 2016 am aflat ca sunt insarcinata.La 9 sapt am informat in scris angajatorul de starea mea de graviditate. In luna dec 2016 am primit o recomandare de la medicul ginecolog cu scurtarea programului de lucru datorita unor mici schimbari in evolutia sarcinii. Angajatorul nu ao fost de acord cu acest lucru(nici nu a vrut sa vada documentele medicale)pe motiv ca nu exista suficient personal si ca situatie se va schimba de la inceputul anului 2017,Lucru ce s-a si intamplat,scurtatrea programului nu a fost luata in calcul,ba mai mult au inceput sa faca restructurari(o parte din colegi au fost dati in concedii fara plata). Intrebarea mea este:
1.Pot beneficia de indemnizatie de somaj daca nu am decat 9 luni lucrate la acelasi angajator.Contabila mi-a spus ca este nevoie de 12 luni consecutive la acelasi angajator?
2. Daca nu beneficiez de somaj,voi putea beneficia de indemnizatie de crestere copil dupa nastere?

va multumesc!
mariamaria1982 a scris:

....
1.Pot beneficia de indemnizatie de somaj daca nu am decat 9 luni lucrate la acelasi angajator.Contabila mi-a spus ca este nevoie de 12 luni consecutive la acelasi angajator?
2. Daca nu beneficiez de somaj,voi putea beneficia de indemnizatie de crestere copil dupa nastere?

va multumesc!

1.Contabila dvs sa citeasca mai intai Legea 76/2002 si dupa aceea sa va dea un raspuns.

Stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii actelor la AJOFM poate fi cumulat de la mai multi angajatori si nu numai de la unul singur.

2. Detalii despre conditiile pentru somaj
www.avocatnet.ro/content/for...

3. Care este data prezumata a nasterii copilului?
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.

data nasterii este pe 26.06.,2017.

Un eventual concediu fara plata m-ar afecta in vreun fel?
Concediu fara plata va poate afecta, intrucat nu constituie vechime in munca, stagiu de cotizare la somaj, pensie si sanatate.