avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... garantie de buna executie la masa credala
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

garantie de buna executie la masa credala

Buna ziua
Am avut un contract de lucrari cu firma X in care a fost solicitata si constituita o garantie de buna executie la dispozitia noastra valabila pana in anul 2020.
Firma X a intrat in insolventa de curand iar noi ne-am inscris la masa credala cu suma reprezentand garantia.
Intrebare: Daca la un control al Curtii de conturi s-au descoperit nereguli privind lucrarea(s-a platit la unele articole de deviz mai mult decat s-a realizat), pot sa notific firma X ca ii iau garantia de buna executie aflata la dispozitia mea in banca?
Cel mai recent răspuns: olivia stoicescu , utilizator 14:08, 16 Ianuarie 2017
Credeti ca banca va va elibera acea garantie?
Banuiesc ca acel control al Curtii de conturi a fost efectuat la beneficiar. Dumneavoastra ati fost subantreprenor?
Noi (institutie publica) am fost achizitori.

Firma X a fost executantul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sgb si procedura insolventei manea 2 manea 2 m-am inscris la masa credala a debitorului X cu o creanta provenita dintr-un contract garantat cu scrisoare de garantie bancara. Pot acum sa execut SGB si ... (vezi toată discuția)
Inscriere masa credala axellcom axellcom In urma unei hotarari judecatoresti irevocabila ma duc la un executor care pe baza deciziei ma inscrie in nus ce tabel zicandu-mi ca intai e Banca , Statul si ... (vezi toată discuția)
Inscriere la masa credala la o debitoare cu sediul in ungaria Minodora Sorian Minodora Sorian suntem un s.r.l. care am executat lucrari de canalizare cu statie de epurare in baza unui contract de prestari servicii incheiat cu antreprenorul general al ... (vezi toată discuția)