Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... garantie de buna executie la masa credala
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

garantie de buna executie la masa credala

Buna ziua
Am avut un contract de lucrari cu firma X in care a fost solicitata si constituita o garantie de buna executie la dispozitia noastra valabila pana in anul 2020.
Firma X a intrat in insolventa de curand iar noi ne-am inscris la masa credala cu suma reprezentand garantia.
Intrebare: Daca la un control al Curtii de conturi s-au descoperit nereguli privind lucrarea(s-a platit la unele articole de deviz mai mult decat s-a realizat), pot sa notific firma X ca ii iau garantia de buna executie aflata la dispozitia mea in banca?
Credeti ca banca va va elibera acea garantie?
Banuiesc ca acel control al Curtii de conturi a fost efectuat la beneficiar. Dumneavoastra ati fost subantreprenor?
Noi (institutie publica) am fost achizitori.

Firma X a fost executantul.