Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PRELUARE Contract de Imprumut cu Garantie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PRELUARE Contract de Imprumut cu Garantie Imobiliara

buna ziua
sora mea a luat o suma de bani de la un camatar cu contract au avut loc licitatii si la urma a angajat un avocat pentru contestarea licitatiei, avand un dosar in curs.
Intrebarea este daca copiii care locuiesc impreuna cu parintii lor si au si un loc de munca isi pot da parimtii in judecata ca nu i-au consultat cand au intocmit acel act si sa preia ei datoriile catre camatar, motivand ca nu au unde locui si luindu-si ei angajamentul pentru plata in rate
Daca copiii ar fi fost minori as fi zis ca este un motiv pentru contestatie la punerea in executare a evacuarii!
Insa ceea ce ati intrebat dvs referitor la un astfel de proces este pueril!:D Apartamentul fiind proprietatea parintilor si acestia avand discernamant , pot dispune oricum doresc de apartament. Chiar daca asta ar insemna sa ajunga cu totii in strada!:hammer: Se cheama ca au actionat in deplina cunostiinta de cauza!
MIHAI GRIGORE a scris:

Daca copiii ar fi fost minori as fi zis ca este un motiv pentru contestatie la punerea in executare a evacuarii!
Insa ceea ce ati intrebat dvs referitor la un astfel de proces este pueril!:D Apartamentul fiind proprietatea parintilor si acestia avand discernamant , pot dispune oricum doresc de apartament. Chiar daca asta ar insemna sa ajunga cu totii in strada!:hammer: Se cheama ca au actionat in deplina cunostiinta de cauza!

Trista situatie, nu se intrevad sanse chiar daca a fost contestata "executarea silita privind adjudecarea imobilului la licitatie publica".Dar, este dreptul dvs. macar sa incercati ceva, desi cam tarziu...
Din pacate situatia financiara precara ii impinge pe multi sa apeleze la imprumuturi care sunt inscrise in acte cu valori de 4-5 ori mai mari ,negandindu-se ca nu pot practic returna acei bani! Si astfel ajung foarte multi efectiv in strada! Tragic , dar 100% real!:(