Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... bonusari si prime in timpul CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

bonusari si prime in timpul CIC

in timpul concediului de crestere copil , mama poate beneficia pe statul de plata de unele prime sau bonusari (gen *8MARTIE sau prima de craciun?). stiu ca se suspenda contractul individual de munca dar legea din 1 iulie 2016 spune ca acum mama poate primi anumite sume in baza contractului colectiv sau individual de munca. la ce se refera daca acesta este suspendat? va multumesc!
Legea 66/2016 nu reglementeaza asa ceva.

Inca de la adoptarea ei , OUG 111/2010 prevedea ca, plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului nu se suspendă în situaţia în care beneficiarii acestei indemnizaţii primesc diverse sume în baza legii, contractului colectiv de muncă sau a contractului individual de muncă, acordate în perioada concediului pentru creşterea copilului, altele decât cele rezultate din desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu.

Acest lucru se poate referi la prime, bonusuri etc.