Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Firmele de recuperare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Firmele de recuperare

Buna ziua! Cam prin anul 2006 -2007 cand lucram la o firma mi-sa facut un descoperit de card (overdraft) in valoare de aproximativ 6000lei. In 2009 am plecat de la firma respectiva, iar banca a vrut sa inapoiez tot creditul odata, nu am avut iar ei nu au vrut sa negocieze. Intre timp au cesionat creditul catre kruk. Am fost sunat de cei sde la kruk sa rambursez datoria, numai ca datoria mea fta de banca sa dublat fiind acum de aproape 11000 lei. Ce pot face sa platesc doar datoria nu si dobanzile si comisioanele care au fost puse.
De regulă, se negociază și ceea ce solicită recuperatorul se va diminua destul de mult. Ar trebui verificată situația deoarece este posibil să fi intervenit prescripția. În plus, dacă veți încheia un acord de eșalonare a plății, trebuie să fie verificate clauzele acordului, deoarece sunt multe situațiile în care debitorii s-au trezit că au încălcat o clauză a acordului și au pierdut reducerea datoriei.
Adrian ALBU, Avocat
Singura modalitate legala este sa formulati contestatie la executarea propriu zisa, fie contestatie la titlu.