Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Daune morale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Daune morale

Buna ziua,

In urma unei altercatii si in urma unei loviri usoare, a rezultat un certificat medico-legal cu 1-2 zile de spitalizare. La acestea, exista amenintari din partea vinovatului si continuarea injuriilor verbale. Toate acestea se regasesc in plangere iar ancheta este in curs.

Intrebare: victima poate cere daune morale in cazul de mai sus sau cazul e intr-atat de neinsemnat incat nu se pot cere daune?

Daca da, cat poate cere? Daca cere, pe ce baza le primeste?

Multumesc.
patrascu razvan a scris:

Trebuie sa se constituie parte civila in procesul penal si poate solicita daune materiale si morale.Constituirea ca parte civilă se poate face până la începerea cercetării judecătoreşti

Bun, asta am inteles. Dar, in legatura cu celelalte intrebari? Imi puteti oferi un raspuns?
Cititi ce se retine in jurispudenta in ceea ce priveste cuantificarea prejudiciului moral ca sa intelegeti:
Cuantificarea prejudiciului moral nu este supusă unor criterii legale de determinare. Daunele morale se stabilesc prin apreciere, ca urmare a aplicării de către instanța de judecată a criteriilor referitoare la consecințele negative suferite de cei în cauză în plan fizic și psihic, importanța valorilor lezate și în măsura în care au fost lezate aceste valori, intensitatea percepției consecințelor vătămării, măsura în care le-a fost afectată situația familială, profesională și socială. Toate aceste criterii de cuantificare a prejudiciului moral sunt subordonate conotației aprecierii rezonabile, pe o bază echitabilă, corespunzătoare prejudiciului real și efectiv produs victimei.
(I.C.C.J., sectia I civila decizia nr. 297 din 21 ianuarie 2009)

patrascu razvan a scris:

Cititi ce se retine in jurispudenta in ceea ce priveste cuantificarea prejudiciului moral ca sa intelegeti:
Cuantificarea prejudiciului moral nu este supusă unor criterii legale de determinare. Daunele morale se stabilesc prin apreciere, ca urmare a aplicării de către instanța de judecată a criteriilor referitoare la consecințele negative suferite de cei în cauză în plan fizic și psihic, importanța valorilor lezate și în măsura în care au fost lezate aceste valori, intensitatea percepției consecințelor vătămării, măsura în care le-a fost afectată situația familială, profesională și socială. Toate aceste criterii de cuantificare a prejudiciului moral sunt subordonate conotației aprecierii rezonabile, pe o bază echitabilă, corespunzătoare prejudiciului real și efectiv produs victimei.
(I.C.C.J., sectia I civila decizia nr. 297 din 21 ianuarie 2009)

Am inteles.

Multumesc.
patrascu razvan a scris:

Cititi ce se retine in jurispudenta in ceea ce priveste cuantificarea prejudiciului moral ca sa intelegeti:
Cuantificarea prejudiciului moral nu este supusă unor criterii legale de determinare. Daunele morale se stabilesc prin apreciere, ca urmare a aplicării de către instanța de judecată a criteriilor referitoare la consecințele negative suferite de cei în cauză în plan fizic și psihic, importanța valorilor lezate și în măsura în care au fost lezate aceste valori, intensitatea percepției consecințelor vătămării, măsura în care le-a fost afectată situația familială, profesională și socială. Toate aceste criterii de cuantificare a prejudiciului moral sunt subordonate conotației aprecierii rezonabile, pe o bază echitabilă, corespunzătoare prejudiciului real și efectiv produs victimei.
(I.C.C.J., sectia I civila decizia nr. 297 din 21 ianuarie 2009)

Cunoasteti situatii in care, in urma unui incident similar, instanta a acceptat sa impuna vinovatului daunele morale? Nu e prea simplu si neinsemnat cazul?
Se incadreaza la 193 alin. 2 c.p., a fost agresat un om, are probe in sensul asta, CML si martori, nu stiu de ce vi se pare asa neinsemnat cazul.
ART. 193 c.p.
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.