Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Sunt casatorit si am o fata de 7 ani.Eu am decis sa imi refac viata cu o alta femeie si ddeci vreau sa divortez dar nu vreau sa imi pierd fetita.Eu am casa mea primita donatie de la tatal meu si am un servici stabil sotia nu a lucrat a stat acasa intretinando eu. Ea zice ca va sta la ai ei si o vor ajuta cu fetita. Credeti ca pot obtine fetita?
Buna seara,
Instanta va urmari interesul superior al copilului. Se mai tine cont si din vin acui se pronunta divortul.
In primul rand fiind vorba de o fetita, 7 ani, este putin probabil sa fie data in grija tatalui. mai ales ca actuala sotie spune ca va locui la parintii ei si acestia o vor ajuta. Se va face ancheta sociala si se va tine cont de concluziile din raport.
Daca a fost o mama dedicata copilului si ea este legata emotional de mama ca reper in ingrijire si educare, va fi greu pt dvs sa o luati. In plus, nici nu stiu daca asta ar conveni interesilui superior al copilului, singurul de care instanta va tine seama intr un astfel de dosar.
Sansele dvs sunt infime,tinand cont de cele relatate,varsta minorei,puternica afectiune pt mama etc.
Multumesc mult ptr raspuns
Multumesc mult